Aktualności

Jedna z największych pralni kryptowalut w Darkwebie została zlikwidowana.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości aktywnie wsparło dochodzenie prowadzone przez niemieckie i amerykańskie władze mające na celu zlikwidowanie platformy zaangażowanej w pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut.

W wyniku przeprowadzonych działań 15 marca 2023 r. zlikwidowano platformę przestępczą ChipMixer. Było to narzędzie służące do ukrywania śladów transakcji dokonywanych aktywami wirtualnej waluty, która pomagała chronić dane użytkowników przed oprogramowaniem analitycznym. Narzędzie to było dobrze znane i wykorzystywane przez cyberprzestępców chcących prać nielegalne wpływy z działalności przestępczych, takich jak: handel narkotykami, handel bronią, ataki ransomware i oszustwa związane z kartami płatniczymi. W wyniku przeprowadzonych działań przejęto cztery serwery oraz zabezpieczono ok. 44 mln Euro i 7 TB danych.

Dochodzenie prowadzone przez służby kryminalne sugeruje, że platforma mogła ułatwić wypranie 152 000 bitcoinów (o wartości około 2,73 miliarda euro) w aktywach kryptowalutowych. Duża część jest powiązana z rynkami ukrytej części Internetu tzw.  Darknetem, grupami ransomware, nielegalnym handlem towarami, pozyskiwaniem materiałów służących do wykorzystywania seksualnego dzieci i skradzionymi aktywami wirtualnych środków płatniczych.

Operację wspierała również wspólna grupa zadaniowa ds. zwalczania cyberprzestępczości (J-CAT) przy Europolu (której aktualnie przewodniczy Polska). Ten stały zespół operacyjny składa się z oficerów łącznikowych ds. cyberprzestępczości z różnych krajów, którzy pracują nad dochodzeniami w sprawie cyberprzestępczości.

 

Powrót na górę strony