Aktualności
Rozmiar czcionki
-
W pracowni komputerowej Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu odbyły się wyjątkowe dwudniowe warsztaty komputerowe skierowane do seniorów. Zajęcia zostały przeprowadzone przez funkcjonariusza Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który w przystępny i praktyczny sposób zapoznał uczestników z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu
Dodano: 03.07.2025 -
Funkcjonariusze Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w wyniku własnej pracy operacyjnej ustalili i zatrzymali mężczyznę, który za pośrednictwem popularnej platformy społecznościowej nawoływał do popełnienia zbrodni. Zatrzymany publikował treści o charakterze mowy nienawiści, w związku z poszukiwaniami sprawcy podwójnego zabójstwa w miejscowości Limanowa.
Dodano: 02.07.2025 -
W tegorocznej 35. edycji najstarszego nocnego ultramaratonu górskiego w Polsce – Sudeckiej Setki, nadkomisarz Beata Borowicz z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zdobyła historyczne podium. Rywalizując z ok. 500 innymi biegaczami na trasie liczącej 103 km, przekroczyła linię mety po 12 godzinach i 6 minutach! Dobiegła na metę, jako 8 osoba, ale jako PIERWSZA KOBIETA! Jej przewaga czasowa nad drugą zawodniczką wyniosła około 40 minut, co podkreśla zdecydowaną dominację naszej reprezentantki nad pozostałymi uczestniczkami.
Dodano: 30.06.2025 -
Dlaczego ofiary hejtu czasem milczą, a czasem sięgają po te same środki co ich prześladowcy? Jak działa psychologia tłumu w Internecie? I czy da się zatrzymać spiralę nienawiści zanim ktoś przekroczy granicę? O tym rozmawiano podczas spotkania Społecznych Liderów Cyberbezpieczeństwa we Wrocławiu.
Dodano: 27.06.2025 -
Urlopy, wyjazdy, odpoczynek, jednym słowem WAKACJE. To czas, gdy na chwilę zapominamy o codziennych obowiązkach, pracy i szkole. Część osób wolne dni spędza w domu, w gronie najbliższych, ale spore grono jednak decyduje się na wyjazdy. Elementem łączącym wszystkie te osoby jest przebywanie w cyberprzestrzeni – w podróży, bądź w domu na kanapie przeglądając social media lub planując wyjazd. Warto pamiętać o tym, że w sieci niestety jesteśmy narażeni na cyberoszustwa. Jakie? Jak się przed nimi chronić? Warto sobie to przypomnieć.
Dodano: 27.06.2025 -
Kończymy kampanię #TwojeŻycieTwojaKarta, ale temat bezpieczeństwa – szczególnie w kontekście handlu ludźmi i pracy przymusowej – nie znika. Właśnie teraz, kiedy wielu młodych ludzi planuje wyjazdy za granicę, warto przypomnieć: nie jesteś sam. Nasza kampania powstała po to, by uczyć, ostrzegać i pomagać. Bo handel ludźmi to nie fikcja – to problem, który cały czas dotyka także młodych Polek i Polaków.
Dodano: 27.06.2025 -
Przedstawiciele Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości 24 czerwca br. wzięli udział w Dniu Bezpieczeństwa, który odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jaworznie. Wydarzenie, skierowane do mieszkańców miasta – w szczególności dzieci i młodzieży – zgromadziło liczne służby mundurowe oraz instytucje zaangażowane w budowanie bezpieczeństwa publicznego. Była to doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, edukowania poprzez praktykę oraz zwiększania świadomości zagrożeń – również tych w cyberprzestrzeni.
Dodano: 26.06.2025 -
Policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali na terenie Warszawy obywatela Nigerii, który podejrzany jest o kierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą, popełniającą oszustwa typu BEC i na tzw. amerykańskiego żołnierza. To kolejny wątek dużej, rozwojowej sprawy, w której wcześniej zatrzymano już 4 mężczyzn. Sąd na wniosek Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Dodano: 26.06.2025 -
Wakacje to czas marzeń o przygodzie, podróżach i nowym, lepszym życiu. Niestety – to także czas, kiedy handlarze ludźmi szczególnie aktywnie szukają swoich ofiar. I właśnie z tego powodu, tydzień przed wakacjami, ruszyliśmy z kampanią #TwojeŻycieTwojaKarta. Chcemy Cię ostrzec, że czasem niewinne znajomości, atrakcyjne oferty pracy czy szybkie wyjazdy mogą skończyć się dramatem. Ofiary handlu ludźmi nie trafiają od razu do niewoli – często w tę pułapkę wchodzą nieświadomie, kierując się zaufaniem, miłością albo nadzieją na lepszy los. Jednym z najczęstszych zagrożeń, z jakim możemy się spotkać, jest tzw. loverboy – mężczyzna, który rozkochuje, obiecuje wspólną przyszłość, wyjazd za granicę, a potem sprzedaje swoją "dziewczynę" jak towar. Każdego roku takie historie dzieją się także w Polsce – w dużych i małych miasteczkach, wśród młodych ludzi szukających miłości i szansy na lepszą przyszłość.
Dodano: 26.06.2025 -
Szybki zarobek w euro, nowe życie, praca i odpoczynek w ciepłym kraju – brzmi kusząco, prawda? Oferty pracy za granicą potrafią oczarować obietnicą lepszej przyszłości. Ale uważaj – wakacje to też czas, kiedy handlarze ludźmi „polują” na tych, którzy szukają pracy „na już”. Łowy często zaczynają się od ofert na portalach społecznościowych, ogłoszeń z niepełnymi danymi, a czasami od ofert pracy od znajomych, którzy „akurat znają kogoś, kto potrzebuje pracownika”. W ramach kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta chcemy Cię ostrzec: to, co wygląda jak okazja życia, może być początkiem niewoli. Wystarczy jeden nieostrożny wybór.
Dodano: 25.06.2025