Zagrożenia w sieci
Rozmiar czcionki
-
Atak typu DDoS (Distributed Denial of Service) polega na przeciążeniu serwera, sieci lub usługi internetowej poprzez zalewanie ich ogromną liczbą zapytań. Zwykle wykorzystuje się do tego wiele zainfekowanych urządzeń, tzw. botnety, które działają jednocześnie z różnych lokalizacji. Celem ataku jest uniemożliwienie dostępu do zaatakowanego systemu, co może prowadzić do jego czasowej niedostępności.
Dodano: 10.12.2024 -
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na podstawie prowadzonych spraw, zrealizowali film edukacyjno-informacyjny, który wyjaśnia na czym polega przestępstwo wyłudzania pieniędzy metodą „oszustwa nigeryjskiego”. Podstawowym zadaniem materiału edukacyjnego jest przekazanie wiedzy dotyczącej doświadczeń i wytłumaczenia zjawiska przestępstwa nigeryjskiego oraz wyjaśnienie skomplikowanych procesów psychologicznych wykorzystywanych przez przestępców. Film przedstawia konkretne treści i opisuje zjawisko przestępstw nigeryjskich na podstawie prawdziwych zdarzeń osoby pokrzywdzonej.
Dodano: 30.07.2024 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o kolejnej kampanii, która polega na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia.
Dodano: 26.02.2024 -
Od kilku lat oszuści podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i wysyłają do petentów fałszywe decyzje o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe, wzywające do wniesienia opłaty, oraz świadectwa ochronne.
Dodano: 17.08.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają.
Dodano: 29.06.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o kolejnej kampanii, która polega na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza.
Dodano: 10.05.2023 -
Przestępcy wysyłają wiadomości MMS z informacją o włączeniu usługi serwisu zdjęć erotycznych. Jest to oszustwo, które prowadzi do kradzieży naszych pieniędzy.
Dodano: 15.04.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni maile podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.
Dodano: 18.01.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed połączeniami telefonicznymi, w których oszuści podszywają się pod pracownika banku lub inną osobę godną zaufania (np. pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, pracownika Związku Banków Polskich, czy policjanta).
Dodano: 11.01.2023 -
Mimo wielu akcji i kampanii informacyjnych związanych z przeciwdziałaniem zjawisku fałszywych inwestycji, nadal dochodzi do przypadków, w których wiele osób ulegając propozycji szybkiego i opłacalnego zysku finansowego zostaje oszukanych i traci oszczędności zgromadzone na kontach bankowych. Poniżej prezentujemy schemat działania przestępców oraz porady jak zachować się, jeśli doszło do przekazania danych do logowania do bankowości internetowej.
Dodano: 08.12.2022