Zatrzymani do sprawy ataków DDoS w ramach kolejnej edycji międzynarodowej operacji „Power Off”
Policjanci Wydziału w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Bydgoszczy zatrzymali 2 osoby zajmujące się wytwarzaniem i udostępnianiem płatnej usługi do przeprowadzania ataków DDoS, czyli tzw. usługi DDoS as a Service. Korzystanie z usługi możliwe było po dokonaniu opłaty w kryptowalucie, co pozwalało na przeprowadzanie cyberataków, które w istotny sposób zakłócały pracę systemów informatycznych ulokowanych na terenie całego świata. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są dalsze zatrzymania.
Wydział w Bydgoszczy CBZC prowadzi postępowanie dotyczące działalności administratorów platform internetowych umożliwiających przeprowadzanie ataków DDoS. Usługa prowadzona przez sprawców funkcjonowała od 2013 roku i została skutecznie zablokowana w ramach międzynarodowej operacji „Power Off”. Działania prowadzone były przy ścisłej współpracy z Europolem, US FBI, policjami Królestwa Niderlandów, Niemiec i Belgii oraz były koordynowane przez zespół J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce).
W postępowaniu uzyskano dane z serwera sprawców znajdującego się w Szwajcarii. Ustalono ponad 35 tys. kont użytkowników, 76 tys. zapisów logowań do platformy i ponad 320 tys. unikalnych adresów IP zaatakowanych serwerów. Ponadto 11 tys. zapisów odnośnie wykupionych „planów” ataku” wraz z adresem email kupującego usługę (na łączną sumę około 400 tys. $), oraz ponad tysiąc zapisów odnośnie wykupionych „planów” ataków (na łączną sumę około 44 tys. $).
W ramach przeprowadzonej przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości realizacji, zatrzymano 2 osoby i przeprowadzono 10 przeszukań. Na komputerze jednego z podejrzanych ujawniono i zabezpieczono dowody prowadzenia i administrowania przestępczej domeny. Na chwilę obecną w sprawie przedstawiono zarzuty 2 osobom z art. 269b § 1 kk.
W toku realizacji zabezpieczono sprzęt elektroniczny w postaci 15 twardych dysków, 5 komputerów stacjonarnych i 6 przenośnych 10 telefonów, 5 pamięci USB i 3 karty SIM, wydruk portfela kryptowalutowego z kluczem prywatnym z zawartością 1 BTC i 1 BCH o wartości ponad 114 tys. złotych oraz pieniądze w kwocie ponad 145 tys. zł. Łączna kwota zabezpieczonego mienia to niemal 260 tys. złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.