Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alternatywa dla tradycyjnych kart płatniczych – płatność telefonem

Wirtualny portfel (in. digital wallet, e-wallet, e-portfel, portfel online) to konto założone u danego usługodawcy zajmującego się płatnościami online, które umożliwia przeprowadzanie różnych transakcji online w czasie rzeczywistym. Wirtualne portfele są cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych portfeli, które przeważnie trzymamy w kieszeni, torbie lub plecaku, a dzięki szerokiej ofercie różnych płatności online, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Po właściwym skonfigurowaniu e-portfela użytkownicy mogą posługiwać się nim w sieci, ale również dokonywać płatności telefonem lub smartwatchem. E-portfel umożliwia użytkownikowi płatności za zakupy, usługi, przekazywanie pieniędzy pomiędzy ich użytkownikami, a także korzystanie z kart płatniczych, które zostaną pod niego podpięte.

Jak działają wirtualne portfele?

  • Wybór odpowiedniego e-portfela zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika. Warto pamiętać, że część z nich jest przypisana do konkretnych systemów operacyjnych na smartfonach, a pozostałe są zależne np. od operatora naszej karty płatniczej, z której chcemy korzystać w naszym portfelu.
  • Większość e-portfeli wymaga zainstalowania aplikacji, gdzie należy wprowadzić nasze dane, w tym również dane karty płatniczej, z której chcemy dokonywać płatności. Dzięki specjalnym algorytmom i rozwiązaniom technicznym wprowadzane dane są zabezpieczane i szyfrowane w taki sposób, by cyberprzestępcy nie mogli ich przejąć.
  • Kolejnym krokiem jest ustawienie sposobu autoryzacji przeprowadzanej transakcji – najczęściej jest nim kod zabezpieczający lub czynniki biometryczne (np. skan twarzy lub odcisk palca).
  • Portfele płatnicze mogą być doładowywane określoną kwotą przez użytkownika lub mogą być zsynchronizowane z kartami płatniczymi. Sposób korzystania z nich zależy od nas.
  • Po skonfigurowaniu wybranej przez nas aplikacji e-portfela, możemy zacząć z niego korzystać. Aby użytkowanie z e-portfeli było bezpieczne, musimy przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny.

Jak zadbać o bezpieczeństwo Twojego e-portfela?

  • Nigdy nie podawaj nikomu swoich haseł i danych logowania. Stwórz silne i bezpieczne hasło i jeśli to możliwe, włącz weryfikację dwuetapową. Więcej informacji o bezpiecznych hasłach znajdziesz tutaj.
  • Jeśli dokonujesz płatności internetowych, zawsze weryfikuj czy strona, na którą Cię przekierowano, jest prawdziwa. W tym celu zweryfikuj adres strony – jeśli zawiera błędy, literówki lub coś budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z realizacji transakcji.

Pamiętaj, płatności realizowane przez portfele wirtualne, podobnie jak w przypadku kart płatniczych umożliwiają wykorzystanie procedury chargeback.

Źródła:

NBP - Informacja o kartach płatniczych

CERT.PL - kompleksowo o hasłach

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony