Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali w sieci pożyczki i towary. Proceder przerwali funkcjonariusze cyberbiura

Data publikacji 03.01.2024

Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami pożyczek i towarów za pośrednictwem sieci Internet.

Cyberprzestępczy proceder polegał na pozyskiwaniu danych pochodzących między innymi z bazy danych, która wyciekła do Internetu, a która umieszczona była w Darknecie. Pozyskane dane w głównej mierze dotyczyły osób, które w przeszłości zakładały konta w firmach pożyczkowych świadczących swoje usługi online. Tak pozyskane dane sprawcy wykorzystywali między innymi podczas podrabiania dowodów osobistych, które w dalszej kolejności wykorzystywali do popełniania oszustw.

Na podstawie dokonanych przez funkcjonariuszy Zarządu w Katowicach CBZC ustaleń, Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, prania pieniędzy oraz oszustw.

Działania, które zostały przeprowadzone przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości obejmowały zatrzymanie 8 osób oraz przeszukanie pomieszczeń mieszkalnych. W ich wyniku zabezpieczono materiał dowodowy w postaci telefonów komórkowych, laptopów, kart sim a także odzyskano szereg przedmiotów pochodzących z przestępczego procederu.

Zatrzymanym osobom Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła łącznie 18 zarzutów. Wobec trzech osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony