Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana fabryka mefedronu i rozpracowana internetowa sieć dystrybucji – działania CBZC, CBŚP, PK i służby szwedzkiej

Data publikacji 04.01.2024

Funkcjonariusze dolnośląskiego zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnego Biura Śledczego Policji przy udziale Szwedzkiej Służby Celnej zlikwidowali nielegalną sieć dystrybucji i fabrykę mefedronu w województwie warmińsko-mazurskim i dolnośląskim. W efekcie wzorowej współpracy służb, zatrzymano 3 osoby i zlikwidowano linię technologiczną do produkcji tego narkotyku. Zabezpieczono także blisko 80 kg. narkotyku o czarnorynkowej wartości 0,5 miliona złotych. Sprawę nadzoruje Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Policjanci CBZC z Wrocławia wraz z funkcjonariuszami CBŚP zwalczającymi zorganizowaną przestępczość narkotykową, przy udziale Szwedzkiej Służby Celnej, uzyskali informację, że na terenie woj. warmińsko-mazurskiego może znajdować się nielegalna fabryka syntetycznych narkotyków. We współpracy służb przeprowadzono akcję, w wyniku której zatrzymano osoby podejrzane o udział w nielegalnym procederze, zamknięto nielegalną fabrykę mefedronu wraz z magazynem i linią technologiczną oraz zlikwidowano magazyn komponentów służących do produkcji narkotyków.

Funkcjonariusze weszli do wytypowanego budynku, gdzie odkryli kompletną linię służącą do produkcji narkotyków, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. W nielegalnej fabryce znajdowały się kompletnie zaskoczone dwie osoby, które zostały zatrzymane na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, podczas produkcji mefedronu. W takcie przeszukania znaleziono i zabezpieczono bardzo dużą ilość gotowego narkotyku, blisko 80 kg o szacunkowej czarnorynkowej wartości 0,5 miliona złotych. Jednocześnie służby zatrzymały osobę odpowiedzialną za dystrybucję „wyrobu gotowego”. W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 3 osoby, w wieku od 23 do 47 lat.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od początku 2023 roku, a narkotyki mogły być rozprowadzane za pośrednictwem sieci Internet w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej m in. w Szwecji. Śledczy obecnie szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty między innymi dotyczące produkcji i dystrybucji środków odurzających oraz prania pieniędzy z przestępczego procederu. Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował 2 osoby.

Postępowanie przygotowawcze jest nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

 

 

 

Powrót na górę strony