Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Phishing, malware i ataki ransomware w centrum operacji Synergia

Data publikacji 09.02.2024

SINGAPUR - Około 1300 podejrzanych adresów IP lub adresów URL zostało zidentyfikowanych w ramach globalnej operacji INTERPOL ukierunkowanej na phishing, złośliwe oprogramowanie i ataki ransomware. W operacji wzięło udział 60 organów ścigania z ponad 50 krajów członkowskich INTERPOL-u w tym Polski.

Operacja Synergia, która trwała od września do listopada 2023 r., została uruchomiona w odpowiedzi na wyraźny wzrost, eskalację i profesjonalizację międzynarodowej cyberprzestępczości oraz potrzebę skoordynowanych działań przeciwko nowym cyberzagrożeniom.

W operacji wzięło udział 60 organów ścigania z ponad 50 krajów członkowskich INTERPOL-u, a funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania domów i przejęli serwery oraz urządzenia elektroniczne. Do tej pory zlikwidowano 70% zidentyfikowanych serwerów dowodzenia i kontroli (C2), a pozostałe są obecnie przedmiotem dochodzenia.

W działaniach aktywnie brali udział polscy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W ramach tej operacji zidentyfikowano na terenie naszego kraju 9 złośliwych serwerów z czego 8 zostało zlikwidowanych, w tym jeden przed rozpoczęciem operacji. Uzyskano także kopię jednego serwera, którego dane przekazano do Interpolu.

Operacja Synergia pokazała, że cyberbezpieczeństwo jest najskuteczniejsze, gdy międzynarodowe organy ścigania, władze krajowe i partnerzy z sektora prywatnego współpracują w celu dzielenia się najlepszymi praktykami i proaktywnego zwalczania cyberprzestępczości.

Bernardo Pillot, zastępca Dyrektora Dyrekcji ds. Cyberprzestępczości INTERPOL-u, powiedział:

"Wyniki tej operacji, osiągnięte dzięki wspólnym wysiłkom wielu krajów i partnerów, pokazują nasze niezachwiane zaangażowanie w ochronę przestrzeni cyfrowej. Likwidując infrastrukturę stojącą za phishingiem, złośliwym oprogramowaniem bankowym i atakami ransomware, jesteśmy o krok bliżej do ochrony naszych cyfrowych ekosystemów i bezpieczniejszego korzystania z Internetu dla wszystkich".

Tutaj link do komunikatu na stronie INTERPOL-u

 

 

Powrót na górę strony