Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inicjatywy CBZC w związku z Dniem Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 15.02.2024

6 lutego, obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości podjęło wiele inicjatyw, które koncentrowały się na szeroko rozumianej profilaktyce cyberzagrożeń. Podczas spotkań, konferencji czy prelekcji w szkołach informowaliśmy o aktualnych zagrożeniach w sieci i przedstawialiśmy zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

6 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. To wydarzenie było okazją do zorganizowania przez funkcjonariuszy CBZC, wielu inicjatyw skierowanych do użytkowników sieci. Prowadzone przedsięwzięcia takie jak: konferencje, spotkania czy prelekcje w szkołach, miały jeden cel: podnieść świadomość aktualnych zagrożeń internetowych i przekazać uczestnikom tych wydarzeń podstawowe zasady tzw. cyberhigieny.

6 lutego funkcjonariusze CBZC wzięli udział w Gali Dnia Bezpiecznego Internetu w Teatrze Palladium w Warszawie, którą patronatem honorowym objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Policjanci, którzy wzięli udział w gali, wchodzą także w skład nieetatowego Zespołu ds. Zapobiegania Cyberprzestępczości powołanego przez Komendanta CBZC.

7 lutego, w kilku miejscach w całym kraju, odbyły się seminarium, konferencja i prelekcje dla uczniów. W Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie policjant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadził serię spotkań z uczniami klas podstawowych, podczas których omawiał zagrożenia jakie czyhają na młode osoby korzystające z sieci Internet, a także zasady bezpiecznego korzystania ze smartfona czy komputera.

Policjanci Wydziału w Radomiu CBZC, przy współpracy z przedstawicielami NASK, przeprowadzili seminarium dla rodziców i nauczycieli w zakresie cyberzagrożeń i lepszej ochrony młodzieży. W seminarium uczestniczyło ok. 150 nauczycieli i rodziców dzieci ze szkół powiatu garwolińskiego. Ważnym aspektem, poruszonym podczas spotkania, były cyberprzemoc i hejt w aspekcie dojrzewania i funkcjonowania w grupie rówieśniczej, a także zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych.

W auli Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach, odbyła się konferencja pt. „Cyberbezpieczeństwo - zagrożenia i profilaktyka”, którą poprowadziły policjantki z Wydziału w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Poruszyły tematy zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz profilaktyki bezpieczeństwa w sieci. Przedstawiły specyfikę służby w CBZC oraz etapy rekrutacji, zachęcając tym samym młodzież do zgłaszania się w szeregi cyberbiura. W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób, w tym uczniowie z klas: technik informatyk, programista, reklamy i logistyki oraz nauczyciele.

13 lutego policjanci Zarządu w Katowicach CBZC oraz inni specjaliści z branży IT, przeprowadzili dwugodzinne seminarium on-line, którego celem było lepsze zrozumienie problematyki związanej z szeregiem zagrożeń świata wirtualnego w aspekcie realnego wychowania i kształtowania postaw. Tego typu seminarium pokazało pozytywne i negatywne aspekty stosowania nowych technologii, przede wszystkim zaś umożliwiło wyciągnięcie w tym zakresie wniosków na przyszłość.

Opisane inicjatywy pokazują jak wielkie jest zapotrzebowanie na przekazywanie eksperckiej wiedzy w tym zakresie a także potrzebę stałego podnoszenia świadomości w zakresie cyberzagrożeń.

 

Powrót na górę strony