Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBZC zatrzymało 5 osób, które dokonywały oszustw, podszywając się pod funkcjonariusza Policji, CBŚP, CBA i Prokuratury

Data publikacji 11.03.2024

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC w ramach prowadzonego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach zatrzymali 5 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonywali oszustw poprzez podszywanie się pod funkcjonariuszy Policji, CBŚP, CBA i Prokuratury. Straty, jakie ponieśli pokrzywdzeni, szacowane są na ponad 2.7 mln zł!

Oszuści dzwonili na losowo wybrane numery, podając się za funkcjonariuszy Policji, CBŚP, CBA oraz Prokuratury, przekonywały, że pieniądze zgromadzone na ich rachunku bankowym są zagrożone i należy je przesłać na konto wskazane przez przestępców. Następnie środki pieniężne pokrzywdzonych były wypłacane w bankomatach przez oszustów, przesyłane na inne rachunki lub inwestowane w zakup kryptowalut.

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC w wyniku intensywnych działań ustalili i na polecenie Prokuratury Okręgowej w Kielcach zatrzymali 5 osób podejrzewanych o dokonywanie tego przestępczego procederu.

W wyniku dalszych czynności procesowych w miejscu zamieszkania osób zatrzymanych zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz elektroniczne nośniki danych, które zostaną poddane dalszej analizie pod kątem uszczegółowienia mechanizmu działania sprawców tych przestępstw oraz zebrania pełnego materiału dowodowego.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie Prokurator nadzorujący śledztwo przedstawił im zarzuty dotyczące oszustw metodą podszywania się pod funkcjonariusza Policji, CBŚP, CBA i Prokuratury, działając w zorganizowanej grupie przestępczej tj. czyn z art. 258 kk., art. 286 kk., art. 299 kk.

Wobec 3 osób Sąd na wniosek prokuratora nadzorującego postępowanie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

 

Powrót na górę strony