Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberprofilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć

Data publikacji 13.03.2024

W ubiegłym tygodniu policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wzięli udział w wielu wydarzeniach i przedsięwzięciach związanych z profilaktyką bezpiecznych zachowań w sieci. Każda okazja i możliwość cyberedukacji jest niezwykle ważna, ponieważ lepiej zapobiegać cyberprzestępstwom niż je leczyć.

Edukowanie społeczeństwa, zwłaszcza najmłodszych to klucz do zapobiegania wielu cyberprzestępstwom. Jesteśmy przekonani, że odpowiednia wiedza i stosowanie podstawowych zasad tzw. cyberhigieny może przyczynić się do uniknięcia wielu przestępstwom popełnianym w sieci. Wpisując się w te zasady, policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podjęli w ubiegłym tygodniu wiele inicjatyw i wzięli udział w różnego rodzaju wydarzeniach związanych z promowaniem cyberbezpiecznych zachowań w sieci.

Policjantka z Wydziału w Olsztynie CBZC przeprowadziła serię spotkań z uczniami klas VI - VIII Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie. Przeprowadzone zajęcia dotyczyły  cyberprzestępczości ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy rówieśniczej oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.

4 marca, w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się, zorganizowana przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, konferencja „Rzecznik praw ucznia – wyzwania, perspektywy i możliwości”, skierowana do rzeczników praw ucznia powołanych w szkołach województwa lubelskiego. Wykład z tematu: „Zagrożenia i wyzwania cyfrowe w szkole” poprowadził nadkom. Marek Zając – funkcjonariusz Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Celem konferencji było pogłębienie refleksji  nad przestrzeganiem praw uczniów w szkołach. W czasie konferencji omówiono sposoby postępowania w sprawach nieletnich, problemy zagrożeń cyfrowych w szkole oraz związane z używaniem środków odurzających i substancji psychotropowych. Zwrócono uwagę na rolę mediacji w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych.

Z kolei 5 marca, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się 9. edycja konferencji Check IT, skierowana do młodych osób, które wiążą swoją przyszłość z branżą cyberbezpieczeństwa. Wykłady o sztucznej inteligencji, warsztaty z programowania i modelowania 3D, a także prelekcje dotyczące pełnienia służby w CBZC prowadzili przedstawiciele szkół średnich, uczelni wyższych, branży IT oraz Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Lubelskie Centrum Konferencyjne odwiedziło blisko 2 tys. młodych osób.

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach wzięli udział w konferencji "XII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu", podczas której przeprowadzili prelekcję skierowaną do młodych osób, podczas której poruszyli zagadnienia związane z cyberprzemocą.

Policjanci Zarządu w Szczecinie CBZC, w dniach 5 i 6 marca przeprowadzili spotkania z seniorami z Koła Emerytów i Rencistów Telekomunikacji Polskiej w Szczecinie i z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, podczas których omówiono działania sprawców  metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Zwrócono uwagę na zasady bezpiecznego korzystania z sieci, przedstawiono sposoby wyłudzenia danych, a także wyjaśniono najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw jak i wskazano skuteczne sposoby zapobiegania cyfrowym zagrożeniom. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, co pozwoliło na wyciągnięcie wniosków na przyszłość.  Dla seniorów ważnym aspektem jest to, aby być świadomym zagrożeń i zachować czujność.

Jak pokazują wymienione wyżej liczne działania podjęte przez specjalistów z CBZC, zapotrzebowanie na cyberwiedzę jest bardzo duże. Systematycznie będziemy podejmować kolejne działania i edukować, ponieważ – lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Powrót na górę strony