Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali metodą BEC – cyberpolicjanci z Warszawy rozbili międzynarodową grupę przestępczą

Data publikacji 14.03.2024

Funkcjonariusze Zarządu w Warszawie CBZC, w śledztwie powierzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, rozbili zorganizowaną, międzynarodową grupę przestępczą oszukującą spółki na całym świecie metodą BEC (Business Email Compromise). Policjanci zatrzymali 10 osób, spośród których, wobec 7 sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledczy odzyskali mienie w kwocie ponad 770 tys. złotych. Łączna suma strat na jaką oszukane zostały firmy opiewa na kwotę wielu milionów złotych.

Sprawa swój początek ma w czerwcu ub. roku kiedy to funkcjonariusze Zarządu w Warszawie CBZC, ustalili podejrzane przepływy finansowe na rachunkach bankowych i w wyniku podjętych czynności zatrzymali na terenie jednego z banków w Warszawie trzy osoby powiązane z podejrzanym przepływem oszukańczej transakcji, o wartości ponad 800 tys. złotych.

Dalsze intensywne czynności procesowe i operacyjne doprowadziły do ustalenia kolejnych osób zaangażowanych w proceder oszukiwania firm na całym świecie (Europa, Ameryka Płn. I Azja), metodą BEC (Business Email Compromise). Przestępstwo to polega na spreparowaniu, sfałszowaniu dokumentacji, w której podmieniony jest rachunek bankowy firm, z którymi oszukane spółki prowadziły interesy.

W ramach podjętych działań i wielu policyjnych operacji, zatrzymano łącznie 10 osób, spośród których 7 zostało aresztowanych. Śledczy zabezpieczyli u zatrzymanych pieniądze w łącznej kwocie ponad 1,5 mln. zł w różnej walucie i nieruchomości na kwotę ok. 4,6 mln. złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kilkadziesiąt urządzeń elektronicznych w postaci telefonów komórkowych, „pendrivów”, komputerów, ponad 60 kart SIM, około 600 kart bankomatowych wydanych na różne osoby i podmioty gospodarcze, dokumentację bankową oraz środki psychotropowe w postaci amfetaminy.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w ramach prowadzonego postępowania funkcjonariusze Zarządu w  Warszawie CBZC, zatrzymali nie tylko podejrzanych pełniących rolę tzw. „słupów” ale również tzw. „bankiera” oraz osoby zajmujące się zlecaniem oszustw, co wskazuje na ich zaangażowanie w proceder oraz pozycję w hierarchii przestępczej.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Podejrzani przebywający w areszcie to osoby zajmujące się organizowaniem struktury osobowej i organizacyjnej służącej praniu pieniędzy, rekrutowaniem słupów oraz osoby współdziałające przy popełnianiu oszustw komputerowych, z których środki pieniężne przyjmowano na polskie rachunki bankowe.

 

 

 

 

Powrót na górę strony