Aktualności

Konferencje, prelekcje, spotkania promocyjne – kolejne inicjatywy policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Data publikacji 29.03.2024

Funkcjonariusze komórek terenowych, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wzięli udział w kilku przedsięwzięciach, których celem była szeroko rozumiana cyberprofilaktyka a także działania promocyjne, przedstawiające możliwości pełnienia służby w CBZC.

Misją funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest ochrona społeczeństwa przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni oraz wykrywanie i ściganie sprawców tego rodzaju przestępstw. Zadania te realizują na bieżąco, policjanci wszystkich komórek terenowych naszego Biura, zlokalizowanych w całym kraju.

W ostatnim czasie braliśmy udział konferencjach, prelekcjach i spotkaniach z młodzieżą i seniorami. Oto krótkie podsumowanie:

Zarząd w Poznaniu CBZC – policjanci przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dotyczące cyberzagrożeń, internetowych challenge, sekstingu i patostreamingu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 we Wronkach i Szkoły Podstawowej nr 27 w Poznaniu. Łącznie w prelekcjach udział wzięło ok. 200 uczniów z klas IV – VIII.

Młodszy inspektor Piotr Szymański - p. o. Naczelnika Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestepczości, przedstawił prezentację na temat cyberzagrożeń wieku młodzieńczego oraz działań przeciwdziałających dysfunkcjom społecznym i stratom majątkowych. Podkreślił znaczenie szeroko rozumianej działalności profilaktycznej zarówno dla zwiększania poczucia bezpieczeństwa młodego pokolenia, jak i kształtowania ich świadomych postaw i zachowań. Konferencja zorganizowana został przez Fundację na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Poniżej, pełny opis wydarzenia:

https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/125680,Uzaleznienia-behawioralne-i-wspolczesne-zagrozenia-w-sieci-tematem-wojewodzkiej-.html

Wydział w Kielcach CBZC – policjanci wzięli udział w „Świętokrzyskiej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych”, podczas której omówili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci, hejtu oraz cyberprzemocy. Przekazali również podstawowe informacje związane z rekrutacją do naszego Biura. Więcej informacji i zdjęcia tutaj:

https://kazimierza-wielka.policja.gov.pl/tka/dzialania-policji/aktualnosci/68318,Swietokrzyska-Gielda-Szkol-Ponadpodstawowych-z-mundurowymi.html

Dodatkowo funkcjonariusze zrealizowali pogadanki z uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Transportowo – Mechatronicznych w Skarżysku – Kamiennej z zakresu ochrony przed phishingiem. W ramach projektu o nazwie CYBERBANK 3.0 policjanci przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (dwie grupy po 15 osób). W ramach prelekcji omówiono najpopularniejsze zagrożenia w cyberprzestrzeni, sposoby ochrony przed phishingiem i innymi zagrożeniami w sieci.

Zarząd w Szczecinie CBZC – funkcjonariusze przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie. Podczas zajęć poruszono ważne aspekty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, a także omówiono metody działania sprawców takie jak: phishing, spoofing i stalking. Poruszono również zjawisko hejtu oraz manipulacji internetowej. Seniorzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania cieszyła się tematyka w obszarze bezpieczeństwa swoich danych. Na koniec spotkania zaprezentowano praktyczne metody wpływające na bezpieczeństwo.

Zarząd w Katowicach CBZC - w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja dla nauczycieli pod hasłem „Bezpieczny cyfrowy świat” organizowana przez Śląskiego Kuratora Oświaty w ramach rządowego programu: „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” na obszarze województwa śląskiego. W trakcie przedsięwzięcia przedstawiciel Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości omówił czym jest cyfrowy ślad i dlaczego warto go kontrolować, ryzyko związane z zawartymi w plikach metadanymi oraz optymalizacje bezpieczeństwa w trakcie uwierzytelniania kont. Pełny opis wydarzenia poniżej:

https://kuratorium.katowice.pl/index.php/kuratorium/aktualnosci/konferencja-bezpieczny-cyfrowy-swiat-w-roku-szkolnym-2023-2024-inauguracja-kampanii/

Zarząd w Radomiu CBZC - funkcjonariusze wzięli udział w spotkaniu  adresowanym do młodzieży szkolnej w ramach obchodów Światowego Dnia Konsumenta w powiecie radomskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Rzecznika Konsumentów w Radomiu i odbyło się w Centrum Kultury i Turystyki w Iłży, a jego odbiorcami było 350 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu radomskiego. Policjanci CBZC przedstawili problematykę cyberbezpieczeństwa i zagrożeń związanych z siecią Internet i nowymi technologiami. Omówili niektóre rodzaje przestępstw popełnianych w sieci oraz sposoby działania sprawców. Przekazali informacje na temat prawidłowych zachowań i reakcji na incydenty, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub noszą znamiona czynów karalnych. Ponadto przybliżyli aspekty pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele NASK.

Zarząd w Lublinie CBZC - w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie odbyły się targi pracy, w których uczestniczyli przedstawiciel różnych firm i instytucji. W czasie targów, w których udział wzięło ok. 120 osób, funkcjonariusz Zarządu w Lublinie CBZC przedstawił specyfikę służby, możliwości rozwoju zawodowego i współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami krajowymi i międzynarodowymi a także perspektywy rozwiązywania skomplikowanych spraw oraz analizy dowodów cyfrowych podczas służby w CBZC. Policjant omówił postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

 

Powrót na górę strony