Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBZC zatrzymało lidera grupy przestępczej dokonującej oszustw phishingowych

Data publikacji 09.04.2024

Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi we współpracy z Departamentem do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej zatrzymali mężczyznę, który założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym dokonującej oszustw phishingowych.

Sprawcy za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych wysyłali wiadomości do sprzedających, które zawierały przygotowane linki przekierowujące pokrzywdzonych na spreparowane strony internetowe przewoźników lub płatności kartami płatniczymi. Następnie oszuści wykorzystywali nielegalnie zdobyte dane kart płatniczych, które zostały wprowadzone przez pokrzywdzonych. Oszukanych w ten sposób zostało ponad 320 osób na łączną kwotę przekraczającą 1 milion złotych. Kierujący grupą ukrywał się przed organami ścigania od ponad roku zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy.

W wyniku przeprowadzonego przeszukania lokali mieszkalnych oraz posesji zatrzymanego ujawniono i zabezpieczono liczny materiał dowodowy w postaci m.in. umów o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe, telefony komórkowe, komputery i cyfrowe nośniki pamięci, a także pieniądze w walucie zagranicznej oraz środki finansowe w kryptowalucie, o łącznej wartości około miliona złotych.  

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Łodzi ogłosił podejrzanemu łącznie 328 zarzutów dotyczących założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz tzw. prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina o konieczności dokonania weryfikacji treści otrzymywanych wiadomości mogących zawierać linki przekierowujące do stron podszywających się pod strony bankowości elektronicznej. Brak weryfikacji może skutkować utratą środków pieniężnych z rachunków bankowych.

Film CBZC_zatrzymalo_lidera_grupy_przestepczej.mp4

Pobierz plik CBZC_zatrzymalo_lidera_grupy_przestepczej.mp4 (format mp4 - rozmiar 37.57 MB)

Powrót na górę strony