Aktualności

Wiedza o aktualnych zagrożeniach w sieci, kluczem w walce z internetowymi oszustami

Data publikacji 12.04.2024

W dobie intensywnego rozwoju technologii i postępującej cyfryzacji naszego życia wiedza o bieżących zagrożeniach w sieci jest elementem, który pozwala zapobiec wielu atakom internetowych przestępców. Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zdają sobie z tego sprawę, dlatego szkolą kolejne grupy osób z tzw. cyberhigieny.

W ostatnich dniach, funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wzięli udział w spotkaniach i przedsięwzięciach organizowanych przez placówki oświatowe na terenie całego kraju. Wiedząc, że jednym z elementów skutecznej walki z przestępcami jest świadomość aktualnie stosowanych przez nich technik, policjanci dzielą się swoim doświadczeniem w tym zakresie i przestrzegają jak nie dać się oszukać.

Policjanci Wydziału w Białymstoku CBZC, oraz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przeprowadzili pogadanki dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczych  w Białymstoku, oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Podczas spotkania omówiono aktualne zagrożenia internetowe, a także kwestie związane z cyberprzemocą i wynikających z tego konsekwencji prawnych. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczniów.

4 i 5 kwietnia funkcjonariusz Zarządu w Lublinie CBZC spotkał się z uczniami V klas Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie i Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach. Podczas spotkania omówiono wybrane rodzaje przestępstw komputerowych, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, została przedstawiona specyfika służby w cyberbiurze, perspektywy rozwoju i współpracy ze specjalistami krajowymi i międzynarodowymi, oraz możliwości analizy dowodów cyfrowych. Ponadto przedstawiono etapy postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

Z kolei 9 i 10 kwietnia policjanci wzięli udział w Targach Pracy organizowanych przez Dział Spraw Studenta i Doktorantów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na spotkaniu promowano zawód policjanta CBZC. W spotkaniach wzięło udział kilkaset osób.

Funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu CBZC, przeprowadzili kilka spotkań z uczniami Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie i XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Podczas zajęć omówiono takie zjawiska jak: hejt, cyberprzemoc, kontakt z osobami nieznajomymi, patostreaming, seksting, internet challenges, kradzież danych osobowych i piractwo. Ponadto 9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 15 w Koninie przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla pedagogów, podczas których omówiono zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez uczniów. Wskazano także najczęściej popełniane oszustwa z wykorzystaniem socjotechnik na szkodę osób dorosłych. Zwrócono szczególną uwagę na zagrożenia dotyczące wykorzystania przez uczniów chatbotów w kontekście plagiatów.

Przedstawiciele Zarządu w Rzeszowie CBZC, wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Małopolskim, omówili aktualne zagrożenia w Internecie oraz proces doboru do CBZC.

Policjanci Wydziału w Opolu CBZC wspierani przez kolegów z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Opolu, uczestniczyli w wydarzeniu o nazwie "Wojewódzkie Święto Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego", które odbyło się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Opolu. Organizatorem powyższego przedsięwzięcia było Opolskie Centrum Edukacji. Ilość uczestników około 1000 osób – głównie młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z klas maturalnych.

Z uczestnikami, którzy odwiedzili stoisko, omówiono zagadnienia dotyczące: bezpieczeństwa w sieci, aktualnych zagrożeń i procesu rekrutacji do służby w CBZC.

Kolejne inicjatywy niebawem.

Powrót na górę strony