Aktualności

Fałszywi bankowcy zatrzymani

Data publikacji 07.05.2024

Policjanci olsztyńskiego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ustalili 18 osób, działających w zorganizowanej grupie przestępczej, która podszywając się pod pracowników banków, dokonała oszustwa właściciela konta bankowego na łączną sumę strat ponad 100 tys. zł. Podejrzanym może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w tzw. oszustwach na pracownika banku. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika działu bezpieczeństwa jednego z polskich banków, oświadczając, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym tej osoby są zagrożone i jest pilna potrzeba, aby wpłacić je na „rachunek techniczny”. W tym celu sprawcy podali pokrzywdzonej kody BLIK, które służyły do wpłat na kolejne konta.

W popełnianiu tego typu przestępstw podejrzani wykorzystywali technikę tzw. spoofingu, czyli podszywania się pod rzeczywisty numer banku, co uwiarygadniało całą sytuację. Pokrzywdzona, była przekonana, iż rozmawia z pracownikiem banku, wykonywała jego polecenia i wpłacała swoje pieniądze na konta bankowe przygotowane przez sprawców, którzy następnie przelewali te pieniądze dalej. W tym przypadku suma strat wyniosła ponad 100 tys. złotych, jednak nie jest wykluczone, że pokrzywdzonych może być więcej.

W wyniku intensywnej pracy analitycznej, funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ustalili tożsamość sprawców, zaś zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów karnych: 18 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustwa. Czterech  podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono pieniądze, urządzenia mobilne, komputery, zaś sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Film realizacja_CBZC_Olsztyn.mp4

Pobierz plik realizacja_CBZC_Olsztyn.mp4 (format mp4 - rozmiar 40.71 MB)

Powrót na górę strony