Aktualności

Edukujemy dla bezpieczeństwa w sieci

Data publikacji 18.06.2024

Działania profilaktyczne stanowią bardzo ważny element walki z cyberprzestępczością. Świadomość o aktualnych zagrożeniach w sieci pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych zdarzeń. Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości niezmiennie realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia aby wiedza o zasadach cyberhigieny była bardziej powszechna.

Na początku czerwca, w Instytucie Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zorganizowane zostały spotkania ze studentami w ramach „V Tygodnia Kryminologicznego”. W spotkaniu udział wzięło ok. 100 studentów Wydziału Nauk Społecznych KUL. W czasie spotkania funkcjonariusz Zarządu w Lublinie CBZC nadkom. Marek Zając przedstawił specyfikę służby, możliwości rozwoju i współpracy ze specjalistami krajowymi i międzynarodowymi w zwalczaniu cyberprzestępczości. Omówił również etapy postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

10 czerwca, funkcjonariusze Wydziału w Białymstoku CBZC wraz z policjantką z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, wzięli udział w "Dniu Elektryka" organizowanym przez Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego. Na spotkaniu promowano zawód policjanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczościoraz udzielano wszelkich informacji związanych z procesem rekrutacji. W imprezie wzięło udział kilkuset uczniów, a stoisko CBZC cieszyło się dużym zainteresowaniem.

11 czerwca policjant Zarządu w Poznaniu CBZC, przeprowadził spotkanie z uczniami klas I Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, podczas którego wyjaśnił takie zagadnienia jak: hejt, cyberprzemoc, patostreaming, sexting, kradzież danych osobowych i piractwo internetowe.

Następnego dnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, brał udział w studenckim projekcie „Po(prawna) kawa z UAM”, w trakcie którego podczas transmisji online, rozmawiano o takich tematach jak tożsamość w sieci, ochrona danych osobowych, polityka bezpieczeństwa stron internetowych czy zwalczanie cyberprzestępczości.

11 czerwca, funkcjonariusz Wydziału w Kielcach CBZC, wziął udział w charakterze prelegenta w XXV międzynarodowych targach sztuki sakralnej i dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach, gdzie przeprowadził prelekcję na temat "Najnowsze metody oszustów, jak być bezpiecznym i jak najlepiej się ustrzec" z osobami duchownymi z naszego kraju. Podczas prelekcji poruszane były tematy związane z najpopularniejszymi przestępstwami w cyberprzestrzeni takimi jak phishing czy spoofing, a po jej zakończeniu pojawiło się mnóstwo pytań, na które funkcjonariusz udzielił szczegółowych odpowiedzi.  

12 czerwca na prośbę Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, policjantka Wydziału w Olsztynie CBZC wzięła udział w spotkaniu dla koordynatorów usług rynku pracy w powiatowych urzędach pracy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Na spotkaniu omówiono aktualne zagrożenia w sieci i elementy profilaktyki w zakresie naszych finansów.

12 czerwca, Akademia Wincentego Pola w Lublinie zorganizowała Dzień Kariery, w trakcie którego prezentowane były oferty pracy, staży, praktyk, a także doradztwo i wsparcie kariery zawodowej. W trakcie Dnia Kariery funkcjonariusz Zarząd w Lublinie CBZC nadkom. Marek Zając odpowiadał na pytania osób zainteresowanych, udzielał informacji dotyczącej procesu rekrutacji do służby w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

 

Powrót na górę strony