Aktualności

Rozbita grupa oszustów, handlująca nieistniejącymi autami

Data publikacji 27.06.2024

Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, zatrzymali 10 osób, które podejrzane są m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i wyłudzenia mienia, a także pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach. Decyzją sądu 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Sprawcy na jednym ze znanych portali ogłoszeniowych w Internecie oferowali na sprzedaż samochody osobowe oraz ciężarowe.

Oszuści kontaktowali się z pokrzywdzonymi za pomocą Internetu używając technik anonimizacji. Po otrzymaniu zaliczki w wysokości 30 – 40 % wartości pojazdu sprawcy deklarowali, że zamówione przez kupujących samochody dostarczą pod wskazany adres w terminie od 30 do 60 dni, jednakże do ich dostarczenia nigdy nie dochodziło. Pieniądze wpłacone oszustom były transferowane przelewami na inne rachunki, portfele kantorów internetowych i zamieniane na kryptowaluty. Na ten moment ustalono, że sprawcy dokonali oszustw na ponad milion złotych.

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, dokonali zatrzymania najpierw 7 osób, następnie kolejnych trzech osób. Wszyscy podejrzewani są o udział w opisywanym procederze. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Poszczególne osoby podejrzane usłyszały od 10 do 47 zarzutów co w sumie dało 293 zarzutów karnych dotyczących oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także wyłudzenia mienia. Wobec ośmiu z zatrzymanych osób na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Co warte podkreślenia jednym z zatrzymanych mężczyzn jest podejrzany o pomocnictwo w pobiciu wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, do którego doszło w 2014 roku.

W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody, które są teraz poddawane dalszej, szczegółowej analizie przez śledczych.

W wyniku działań policjantów CBZC z Katowic i współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach na jednej z platform internetowych oferującej wielowalutowe usługi finansowe, zablokowano środki na kwotę 750 tys. zł. a także zajęto mienie podejrzanych na sumę niemal 650 tys. zł.

 

 

 

Powrót na górę strony