Akt oskarżenia w sprawie kradzieży przy wykorzystaniu metody tzw. SIM SWAP
Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, członkom zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanym m. in. o bezprawne uzyskiwanie dostępu do rachunków bankowych prowadzonych na rzecz wielu firm i osób fizycznych, tzw. SIM SWAP. Zatrzymanie członków grupy możliwe było dzięki działaniom Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Od tamtej chwili nie odnotowano podobnych przestępstw.
Śledztwo powierzone Zarządowi w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu a zwierzchnim nadzorem służbowym objęte przez Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.
Dotyczyło członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy w okresie od stycznia 2018 roku do października 2021 roku, dokonywali szeregu przestępstw internetowych polegających na kradzieży tożsamości pokrzywdzonych przy wykorzystaniu podrobionych dokumentów tożsamości, przełamywaniu zabezpieczeń systemów bankowości elektronicznej oraz bezprawnym pozyskiwaniu loginów i haseł dostępowych do rachunków rozliczeniowych przy wykorzystaniu metody tzw. SIM SWAP.
W wyniku działalności grupy przestępczej przejmowano środki pieniężne z rachunków bankowych, by następnie wypłacać je w gotówce w bankomatach, kupować za nie sztabki złota, obce waluty czy sprzęt elektroniczny.
O pierwszych zatrzymaniach członków tej grupy przestępczej informowaliśmy w kwietniu i lipcu 2023 roku:
Aktem oskarżenia, który 12 lipca 2024 roku skierował do sądu prokurator Samodzielnego Działu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, objęto 12 osób, którzy oskarżeni są także o wyłudzanie od pokrzywdzonych środków pieniężnych metodą na tzw. „BLIKA”, przestępstwa używania podrobionych dokumentów, prania pieniędzy, posiadania środków odurzających oraz substancji psychotropowych, ponadto przestępstwo nielegalnego przetwarzania danych osobowych.
Łączna wartość szkód powstałych w wyniku przestępstw zorganizowanej grupy przestępczej przekroczyła 18 milionów złotych. Oskarżeni usiłowali również przejąć środki pieniężne w łącznej kwocie 26 milionów złotych. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.