Aktualności

Cyberprofilaktycznie w Olsztynie, Kielcach, Katowicach, Rzeszowie i Szczecinie!

Data publikacji 26.10.2024

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzą prelekcje na terenie całego kraju, ponieważ profilaktyka jest ważnym elementem w zachowaniu cyberbezpieczeństwa.

W dniach 15 – 17 października funkcjonariusz z Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie przeprowadził cykl szkoleń zwiększających wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony danych i systemów przed cyberzagrożeniami. Uczestnikami spotkań byli pracownicy i funkcjonariusze instytucji PSP, odgrywającej istotną rolę w systemie bezpieczeństwa Państwa. Program szkolenia obejmował tematy zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu w środowisku pracy, ochrony przed atakami hakerskimi, bezpieczeństwa w sieci, procedury zgłaszania incydentów, administrowania systemami oraz wdrażania nowych funkcjonalności. Prelekcja była również transmitowana online wśród pracowników i funkcjonariuszy podległych KW PSP. W szkoleniu łącznie wzięło udział 500 osób w tym kadra kierownicza PSP.

22 października przedstawiciel Wydziału w Olsztynie CBZC, na zaproszenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, poprowadził szkolenie, tożsame z tym dla PSP w środowisku komendantów straży gminnych (miejskich) województwa warmińsko – mazurskiego. Spotkanie odbyło się w Hotelu Robert’s Port w Starych Sadach i wzięło w nim udział 30 przedstawicieli wskazanej formacji.

22 października policjanci z Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ośrodku wystawienniczym Targi Kielce przeprowadzili jedno z dwóch spotkań edukacyjnych dla seniorów. Kolejne spotkanie odbyło się 24 października w Domu Kultury w Stąporkowie. Funkcjonariusze omówili zagrożenia związane z oszustwami, takimi jak popularne metody „na wnuczka” i „na policjanta”, a także o coraz częściej występujących oszustwach internetowych typu phishing i spoofing. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na sposoby rozpoznawania zagrożeń oraz metody ochrony przed cyberprzestępczością, apelując o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi zarówno w świecie realnym, jak i w świecie cyfrowym.

22 października funkcjonariusze z Zarządu w Katowicach CBZC przeprowadzili spotkanie z młodzieżą uczęszczającą do Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Cyberprzemoc i hejt to jedne z wielu zagadnień, które poruszyli policjanci. Powodem spotkania, w którym wzięło udział ok. 250 osób, było również wzajemne poznanie się, z uwagi na objęcie uczniów patronatem przez Zarząd w Katowicach CBZC. Młodzi ludzie dowiedzieli się też, jak wygląda struktura i praca w CBZC.

23 i 24 października policjantki z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadziły spotkania profilaktyczne w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Zajęcia odbywały się w dwóch szkołach – w Szkole Podstawowej w Lutoryżu dla klas 7 i 8 oraz w Zespole Szkół w Tyczynie dla uczniów liceum klas mundurowych 1 i 2. W zajęciach łącznie wzięło udział ok. 140 osób. Podczas spotkań poruszono problematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich zwłaszcza w kontekście cyberprzemocy oraz zagrożeń wynikających z codziennego użytkowania sieci. Dodatkowo omówiono zasady bezpiecznych zachowań w sieci oraz zasady higieny cyfrowej.

23 października funkcjonariusze Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, przeprowadzili spotkania z uczniami klas 6-8 w placówkach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orła Białego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach. Podczas zajęć poruszyli ważne aspekty współczesnych zagrożeń w Internecie. Omówili zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, hejtu, sprawcy, ofiary, świadka, profilaktyki cyberzagrożeń, a także odpowiedzialności prawnej w zakresie cyberprzestępstw. Zwrócili również uwagę na to, że cyberświat oferuje wiele korzyści jego użytkownikom, ale niesie ze sobą również wiele zagrożeń.

24 października w Sądzie Rejonowym Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, w ramach projektu „Cyberstalking i stalking – kiedy naruszana jest nasza prywatność”, odbyło się spotkanie z młodzieżą uczęszczającą do Liceum SVS Leonardo da Vinci w Szczecinie, którego organizatorem był Ośrodek Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie. Funkcjonariusze Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na tym spotkaniu poruszyli ważne aspekty współczesnych zagrożeń w Internecie. Policjanci omówili zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, hejtu, sprawcy, ofiary, świadka, a także sytuacje, w których dane osobowe zostały naruszone przez osoby nieupoważnione.

Powrót na górę strony