Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania o mułach finansowych

Data publikacji 29.10.2024

W obliczu dynamicznego rozwoju rynku pracy online i rosnącej popularności pracy zdalnej kuszące propozycje zarobienia szybkich pieniędzy bez większego wysiłku mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem dla wielu. Niestety za częścią takich ofert kryją się działania przestępcze, a niczego nieświadome osoby poszukujące dodatkowego dochodu stają się tzw. „mułami finansowymi”. O tym jak groźne jest to zjawisko oraz jak się przed nim chronić, w swojej najnowszej kampanii edukacyjnej wyjaśniają eksperci NASK-PIB oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

„Muły finansowe” to osoby, które zostają zrekrutowane przez przestępców do prania brudnych pieniędzy. Oszuści kuszą łatwym zyskiem, proponując udział w rzekomo legalnych transakcjach bankowych, takich jak przekazywanie środków pieniężnych między kontami. Do tego procederu  często wykorzystują kilku mułów finansowych, którzy przelewają pieniądze do licznych odbiorców, aby utrudnić bankom, dostawcom usług finansowych i organom ścigania ich zidentyfikowanie. Niestety, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich udział w tych operacjach jest przestępstwem i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

- Przestępcy wykorzystują socjotechnikę, by manipulować ludźmi, przedstawiając im pozornie łatwe i atrakcyjne oferty pracy. W ten sposób nieświadome osoby stają się częścią nielegalnych operacji finansowych jako tzw. „muły finansowe”, a oszuści zachowują anonimowość i unikają ponoszenia konsekwencji prawnych. Pamiętaj – brak świadomości, że uczestniczysz w przestępstwie, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności – mówi Anna Kwaśnik, ekspertka ds. budowania świadomości cyberbezpieczeństwa w NASK-PIB.

W ramach tegorocznej kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM) NASK-PIB we współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości przygotował kampanię informacyjną poświęconą problemowi „mułów finansowych” – osób wykorzystywanych przez cyberprzestępców do prania pieniędzy pochodzących z nielegalnych działań. Celem zaplanowanych działań jest  zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z tego typu oszustwami w sieci oraz zwrócenie uwagi na socjotechniki, które przestępcy stosują do manipulowania.

- Świadomość aktualnych zagrożeń w świecie cyber oraz stałe edukowanie się w tym zakresie pozwala użytkownikom Internetu na bezpieczne korzystanie z jego zasobów. Podczas tegorocznego Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa chcemy wspólnie z NASK-PIB zwrócić uwagę na kwestię tzw. mułów finansowych. Jest to o tyle istotne, że zupełnie nieświadomie możemy uczestniczyć w przestępczym procederze prania pieniędzy. Warto zatem wiedzieć, jakie elementy i sygnały powinny wzbudzić naszą czujność.– mówi podkomisarz Marcin Zagórski, ekspert Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Aby lepiej przybliżyć problem „mułów finansowych” oraz wyjaśnić, dlaczego taka praca jest niebezpieczna, eksperci NASK-PIB wraz  z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowali webinar. Opowiedzieli w nim o samym zjawisku oraz przedstawili sposoby, jak się chronić przed tego typu manipulacją. Wszyscy zainteresowani znajdą materiał wideo pod TYM LINKIEM.

W ramach kampanii przygotowano również cykl materiałów edukacyjnych, w których eksperci wyjaśniają:

1. Kim są „muły finansowe i dlaczego nie chcesz stać się jednym z nich?

2. Jak wygląda rekrutacja „muła finansowego”.

3. Jakie są konsekwencje bycia „mułem finansowym”?

4. Jak nie zostać „mułem finansowym”? – praktyczne wskazówki.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na profilach społecznościowych organizatorów kampanii:

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

https://www.facebook.com/ECSMPL/

https://x.com/ecsmpolska

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

https://www.facebook.com/POLICJA.CBZC

https://x.com/policjacbzc

 

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowali także film edukacyjny dotyczący mułów finansowych.

Powrót na górę strony