Cyberprofilaktyczne spotkania
Cyberprzestępczość jest jednym z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń, dlatego policjanci CBZC działają również profilaktycznie. Wiedzą, że świadome poruszanie się w cyberprzestrzeni może uchronić przed zagrożeniami, jakie tam na nas czyhają.
25 października policjantki z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości uczestniczyły w debacie pn. „Cyberbezpieczeństwo – Bądź Bezpieczny w Sieci”, kierowanej do młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Ropczycach. W debacie wzięło udział ok. 90 osób. Podczas rozmów poruszono problematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich zwłaszcza w kontekście cyberprzemocy oraz zagrożeń wynikających z codziennego użytkowania sieci. Dodatkowo omówiono zasady bezpiecznych zachowań w sieci oraz zasad higieny cyfrowej.
29 października policjanci Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z funkcjonariuszem Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji, przeprowadzili spotkania z uczniami klas mundurowych w Zespole Szkół nr 7 w Białym Borze. Podczas zajęć poruszono ważne aspekty współczesnych zagrożeń w Internecie. Omówiono zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, hejtu, sprawcy, ofiary, świadka, profilaktyki cyberzagrożeń, a także odpowiedzialności prawnej w zakresie cyberprzestępstw. Zwrócono również uwagę na temat etyki podczas aktywności w przestrzeni internetowej.
Przekazywanie eksperckiej wiedzy w zakresie cyberhigieny jest bardzo potrzebne, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom, docieramy do młodzieży i uświadamiamy ją o cyberzagrożeniach.