Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konsekwencje bycia mułem finansowym

Szybki i łatwy zarobek, który nie wymaga większego wysiłku, może skusić każdego. Wystarczy kilka transakcji bankowych dziennie, otwarcie konta lub wypłata gotówki z bankomatu i wpłacenie jej na wskazane konto, aby podreperować budżet domowy. Niestety takie „oferty pracy” najczęściej pochodzą od przestępców, którzy wciągają zainteresowanych w proceder prania nielegalnych pieniędzy.

Osoby, które podjęły się tego typu działań, stają się tzw. mułami finansowymi. Choć na pierwszy rzut oka oferty szybkiego zarobku wydają się niewinne, ich skutki mogą być poważne – od wysokich kar pieniężnych po pozbawienie wolności. Brak świadomości nie zwalnia z odpowiedzialności, a niewiedza nie chroni przed konsekwencjami. Osoby biorące udział w procederze prania pieniędzy – niezależnie od tego, czy działają świadomie, czy nieświadomie – popełniają przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna. Muszą liczyć się z poważnymi, często długotrwałymi konsekwencjami.

Odpowiedzialność karna

·  Muł finansowy może zostać oskarżony o pranie pieniędzy, co jest uznawane za poważne przestępstwo. Chociaż przepisy dot. tego rodzaju przestępczości różnią się w poszczególnych krajach, zazwyczaj wiążą się z surowymi karami.

W polskim kodeksie karnym (kk.) art. 299 § 1 stanowi: „Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

·  W niektórych przypadkach działanie muła bywa związane z większą organizacją przestępczą, w związku z czym może on zostać oskarżony o współudział w grupie przestępczej  (art. 258 § 1 kk.: „Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”).

·  Jeśli w działaniach muła występują elementy oszustwa, może on zostać również oskarżony o przestępstwo z art. 286 kk.: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”).

Konsekwencje finansowe

Środki pieniężne, które przepływają przez konto muła finansowego, mogą zostać zamrożone zarówno przez banki, jak i organy ścigania. Oznacza to, że ich właściciel traci do nich dostęp na czas trwania postępowania.

W przypadku przypuszczenia, że pieniądze pochodzą z działalności przestępczej, takie zamrożenie może być wynikiem wszczęcia postępowania przygotowawczego lub podejrzeń o pranie pieniędzy. W efekcie muł finansowy nie tylko traci możliwość dysponowania tymi środkami, ale może również zostać pozbawiony prawa do ich odzyskania, gdy zostanie udowodnione, że pieniądze stanowią część nielegalnych transakcji.

Problemy z instytucjami finansowymi

·  Konto bankowe osoby zaangażowanej w pranie pieniędzy może zostać zablokowane, a w skrajnych przypadkach zamknięte. Trudności mogą również wystąpić przy próbie otwarcia nowego konta w przyszłości, wzięcia kredytu lub pożyczki.

·  W niektórych przypadkach osoby biorące udział w procederze prania pieniędzy mogą naruszać przepisy prawa skarbowego.

Utrata dobrego wizerunku

·  Osoba uznana za muła finansowego może stracić zaufanie innych zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

·  Niektóre branże, szczególnie te związane z prawem, finansami, bankowością, czy ubezpieczeniami mogą nie zatrudniać osób z historią powiązaną z praniem pieniędzy.

·  Skazujący wyrok sądu może uniemożliwić dostęp do wielu sektorów pracy, zwłaszcza tych wymagających nieposzlakowanej opinii oraz niekaralności.

Konsekwencje psychologiczne

Uczestnictwo w postępowaniach karnych, nawet w przypadku nieświadomego  popełnienia przestępstwa, może wiązać się z ogromnym stresem, obawami o przyszłość oraz poważnymi konsekwencjami dla życia zawodowego i osobistego. Osoby, które dowiadują się, że zostały wykorzystane w procederze przestępczym, często doświadczają silnego poczucia winy, mimo że działały nieświadomie. Dodatkowo mogą pojawić się objawy depresji, obniżona samoocena, problemy ze snem, a także poczucie bezradności i utrata zaufania do innych ludzi. Ponadto uczucie wstydu oraz lęk przed stygmatyzacją społeczną mogą prowadzić do wycofania się z relacji czy „życia towarzyskiego”.

Związki z grupami przestępczymi

Współpraca z osobami zaangażowanymi w nielegalną działalność, może prowadzić do narażenia się na niebezpieczeństwo ze strony zorganizowanych grup przestępczych.

Cena, jaką trzeba zapłacić za bycie mułem finansowym, jest o wiele wyższa niż to, co obiecują oszuści. Poważne konsekwencje karne, zamrożenie kont bankowych, problemy ze zdolnością kredytową, utrata reputacji oraz trudności w przyszłej karierze zawodowej, to tylko niektóre z negatywnych skutków, z jakimi musi się liczyć muł finansowy.

Więcej informacji o procesie rekrutowania mułów i sposobach ochrony przed oszustami, znajdziesz na naszej stronie www.bezpiecznymiesiac.pl.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony