Operacja INTERPOLU dotycząca przestępstw finansowych zakończona rekordową liczbą 5 500 zatrzymań i zabezpieczeniem mienia na łączną kwotę ponad 400 mln USD
W dniach 26-28 listopada delegaci z ponad 30 państw spotkali się w Lyonie aby podsumować prowadzoną od pięciu miesięcy operację Haechi V. Stronę Polską reprezentował inspektor Bartosz Furgała zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Spotkanie miało na celu wymianę informacji i zacieśnienie współpracy w zakresie zwalczania oszustw finansowych.
Wspólna operacja dotycząca tysięcy oszustw cybernetycznych prowadzona na pięciu kontynentach
LYON, Francja - Globalna operacja z udziałem organów ścigania z 40 krajów, terytoriów i regionów zakończyła się zatrzymaniem ponad 5500 podejrzanych o przestępstwa finansowe i zabezpieczeniem ponad 400 milionów dolarów w wirtualnych aktywach i walutach krajowych.
Pięciomiesięczna operacja HAECHI V (lipiec - listopad 2024 r.) była ukierunkowana na siedem rodzajów oszustw cybernetycznych: phishing głosowy, oszustwa romance scam, sextortion online, oszustwa inwestycyjne, nielegalny hazard online, oszustwa związane z naruszeniem bezpieczeństwa poczty elektronicznej i w handlu elektronicznym.
W ramach operacji władze koreańskie, we współpracy z władzami w Pekinie, skutecznie zlikwidowały dużą grupę przestępczą zajmującą się phishingiem głosowym, której działalność wygenerowała straty finansowe o łącznej wartości 1 511 mld KRW (1,1 mld USD) na szkodę ponad 1900 pokrzywdzonych. Wyrafinowany modus operandi organizacji polegał na podszywaniu się pod funkcjonariuszy organów ścigania i posługiwaniu się fałszywą tożsamością. Operacja doprowadziła do zatrzymania co najmniej 27 członków zorganizowanej grupy przestępczej i postawieniu zarzutów 19 osobom.
Podczas operacji INTERPOL wydał również Fioletową Notę, aby ostrzec kraje przed pojawiającą się praktyką oszustw kryptowalutowych z użyciem stablecoinów (tokenów płatniczych). Kraje członkowskie zostały ostrzeżone przed tzw. „USDT Token Approval Scam”, który pozwala oszustom na dostęp i kontrolę portfeli kryptowalutowych pokrzywdzonych. Dwuetapowe podejście najpierw wabi ofiary za pomocą socjotechniki flirtu, instruując je, aby kupowały popularne stablecoiny Tether (tokeny USDT) za pośrednictwem legalnej platformy. Po zdobyciu ich zaufania, ofiary otrzymywały link phishingowy, który rzekomo umożliwiał im założenie konta inwestycyjnego. W rzeczywistości, klikając w link, autoryzowały pełen dostęp oszustom, którzy następnie mogli przelać środki z portfela bez wiedzy pokrzywdzonych.
Sekretarz Generalny INTERPOLU, Pan Valdecy Urquiza powiedział:
„Skutki cyberprzestępczości mogą być druzgocące - ludzie tracą oszczędności życia, firmy są sparaliżowane, a zaufanie do systemów cyfrowych i finansowych jest podważane.
„Globalny charakter cyberprzestępczości sprawia, że międzynarodowa współpraca policyjna jest kluczowa, a sukces tej operacji wspieranej przez INTERPOL pokazuje, jakie wyniki można osiągnąć, gdy kraje współpracują ze sobą. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom możemy uczynić rzeczywisty i cyfrowy świat bezpieczniejszym”.
LEE Jun Hyeong, szef koreańskiego Krajowego Biura INTERPOLU w Seulu, powiedział:
„Podczas operacji HAECHI V, koledzy w Korei i w organach ścigania na całym świecie wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Nasze wysiłki nie tylko doprowadziły przestępców przed wymiar sprawiedliwości, ale także zapoczątkowały znaczący postęp w przechwytywaniu i odzyskiwaniu funduszy pochodzących z nielegalnych źródeł. Będziemy nadal przyczyniać się do zapewnienia szybkiej i skutecznej reakcji na cyberprzestępstwa finansowe”.
W piątym roku trwania operacji, opierając się na wcześniejszych sukcesach, HAECHI V podwoiło liczbę rozwiązanych spraw (8 309) i trzykrotnie zwiększyło liczbę zablokowanych kont dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP) (1 023) w porównaniu z rokiem 2023.
I-GRIP pomaga szybko powstrzymać oszustwa
Równolegle z operacją, specjaliści ds. przestępstw finansowych INTERPOLU współpracowali z policyjnymi śledczymi i instytucjami finansowymi w ponad 80 krajach, aby wzmocnić wykorzystanie Globalnej Szybkiej Interwencji Płatniczej INTERPOLU (I-GRIP). Ten mechanizm zatrzymywania płatności pomaga krajom współpracować w celu szybkiego przechwytywania skradzionych funduszy. Odegrał on również kluczową rolę w operacji HAECHI V.
Jednym z największych sukcesów z wykorzystaniem narzędzia I-GRIP było zwrócenie się singapurskiej policji o pomoc do władz Timoru Wschodniego, gdy firma towarowa w Singapurze padła ofiarą oszustwa związanego z kompromitacją biznesowej poczty elektronicznej. Firma została nakłoniona do przelania 42,3 mln USD na konto bankowe fałszywego dostawcy w Timorze Wschodnim, gdzie władze były w stanie przechwycić 39,3 mln USD na koncie bankowym. W sumie zatrzymano siedmiu podejrzanych, a dalsze czynności doprowadziły również do odzyskania dodatkowych 2,6 mln USD, a także ujawnienia, że część nielegalnych funduszy została przetransferowana z Timoru Wschodniego do Indonezji. W toku postępowania prowadzonego na terenie trzech jurysdykcji i koordynowanego przez INTERPOL, podejmowane są kroki mające na celu zwrot utraconych funduszy pokrzywdzonemu w Singapurze.
W Guernsey w Wielkiej Brytanii kampania informacyjna I-GRIP doprowadziła bezpośrednio do znaczącego przełomu. Natychmiast po kampanii jednostka wywiadu finansowego Guernsey nawiązała współpracę z władzami Wielkiej Brytanii w celu przesłania wniosku I-GRIP do Portugalii o przejęcie ponad 2 milionów GBP (2,5 miliona USD) środków pochodzących z oszustwa związanego z kompromitacją biznesowej poczty elektronicznej. Szybka komunikacja z portugalską policją za pośrednictwem I-GRIP doprowadziła do przejęcia i zwrotu pokrzywdzonemu pełnej kwoty utraconych funduszy.
Uwaga dla redaktorów:
Operacje HAECHI są wspierane finansowo przez Koreę Południową.
Kraje, terytoria i regiony uczestniczące w HAECHI V: Albania, Argentyna, Australia, Brunei, Kambodża, Kanada, Kajmany (Wielka Brytania), Chiny, Francja, Ghana, Hongkong (Chiny), Indie, Indonezja, Irlandia, Japonia, Korea, Kirgistan, Laos, Liechtenstein, Makau (Chiny), Malezja, Malediwy, Mauritius, Nigeria, Pakistan, Filipiny, Polska, Portugalia, Rumunia, Seszele, Singapur, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Tajlandia, Timor Wschodni, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Wietnam.
Link do artykułu INTERPOLU: