Aktualności

Kolejne spotkania profilaktyczne zrealizowane!

Data publikacji 06.12.2024

W szkołach, uczelniach, ośrodku szkolenia a także w sądzie. Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nie ustają w realizacji kolejnych spotkań i dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa w sieci Internet. Seria kolejnych prelekcji za nami, a gdzie i o czym mówili policjanci w tym artykule.

26 listopada, asp. Karolina Dykas oraz asp. Anna Wójcik, które reprezentowały Zarząd w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przeprowadziły dwa spotkania profilaktyczne dla klas VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 7 w Rzeszowie. W zajęciach łącznie wzięło udział ok 100 uczniów. Podczas spotkań poruszono problematykę przemocy rówieśniczej, niewłaściwych zachowań, szkodliwych treści na które mogą być narażeni najmłodsi użytkownicy sieci oraz zagadnienia publikacji wizerunku. Dodatkowo, omówiono zasady bezpiecznych zachowań oraz zasad higieny cyfrowej.

28 listopada policjant lubelskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości spotkał się ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób. Funkcjonariusz omówił specyfikę służby, strukturę oraz zakres zadań z jakimi zmagają się policjanci zwalczania cyberprzestępczości. Podczas prelekcji studenci mogli dowiedzieć się jak wygląda współpraca ze specjalistami z zakresu zwalczania cyberprzestępczości oraz etapami postępowania kwalifikacyjnego w CBZC.

28 listopada, funkcjonariusze Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - sierż. szt. Patryk  Misiórski oraz podkom. Elżbieta Szynczewska, na zaproszenie Moniki Krajki-Pawlak - sędzi orzekającej w sprawach rodzinnych i nieletnich, Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe w Gdańsku, wzięli udział w dwóch spotkaniach profilaktycznych pod hasłem "Świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni - odpowiedzialność karna". Uczestnikami byli uczniowie szkół średnich - Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 w Gdańsku (klasa druga) i Liceum Ogólnokształcącego Nr 14 w Gdańsku (klasa pierwsza). Spotkanie z młodzieżą odbyło się w Sądzie Rodzinnym w Gdańsku. W zajęciach łącznie wzięło udział ok. 60 osób.  

29 listopada w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Zamościu odbyło się spotkanie z młodzieżą, które miało na celu zwiększenie świadomości cyberzagrożeń jakie istnieją w sieci. Omówiono wybrane przestępstwa komputerowe, zjawisko hejtu i cyberprzemocy, a także konsekwencje prawne przestępstw internetowych. Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z postępowaniem kwalifikacyjnym jakie przechodzą kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby w CBZC. W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 osób.

4 grudnia b.r. odbyło się spotkanie z udziałem funkcjonariuszy CBZC (Wydział w Białymstoku) oraz uczniami klasy 1 (40 uczestników) i 4 (30 uczestników) o profilu informatycznym Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego ul. 1000-lecia Państwa Polskiego 14 w Białymstoku.

Z tą placówką Wydział CBZC w Białymstoku ma podpisane porozumienie o współpracy.

Podczas zajęć omówiono podstawowe zadania oraz uprawnienia policji, omówiono rodzaje służb z których składa się policja, ze szczególnym zwróceniem uwagi na służbę zwalczania cyberprzestępczości.

Zajęcia z klasą IV dotyczyły zagrożeń w sieci, na które są narażeni małoletni poprzez swoją aktywność w Internecie, rodzajami przestępstw oraz konsekwencjami związanymi z ich popełnieniem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienie hejtu w cyberprzestrzeni. Ponadto poruszono aspekty dotyczące doboru do służby w CBZC oraz poszczególne etapy rekrutacji.

Funkcjonariuszka szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podczas spotkania w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu, zarysowała podstawowy obszar zagrożeń, z którymi mają do czynienia policjanci zarówno w swojej służbie, jak i życiu prywatnym. Najbardziej podkreślono kwestię bezpieczeństwa wrażliwych danych, pozwalających przejąć kontrolę nad dostępem do różnego rodzaju kont internetowych. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w bezpieczeństwie służbowym jak również na płaszczyźnie prywatnej. Skuteczność działań profilaktycznych i prewencyjnych realizowana przez Policję stanowi jeden z najważniejszych elementów odbioru skuteczności formacji przez społeczeństwo, dlatego tak ważna jest działalność w powyższym obszarze.

Wykłady dla młodzieży podzielone były na dwie części, które w szerszym kontekście dotyczyły zagadnienia poruszania się w przestrzeni wirtualnej. Pierwsza z nich odnosiła się do wymiaru związanego z uprzedzeniami i mową nienawiści, które właśnie w Internecie przybierają szczególnie niebezpieczną formę w postaci hejtu skupionego wokół odmienności, braku tolerancji i bagatelizowania drugiej osoby. Część przeznaczona na „warsztat” użytkowania aplikacji, komunikatorów czy urządzeń mobilnych dała możliwość na wyrażenie swojego zdania na temat funkcjonowania dzisiejszych kilkunastolatków w świecie, który w dużej części wymusza bycie w ciągłym kontakcie z resztą grupy w sferze wirtualnej. Bezpieczeństwo, kodeks etycznego postępowania czy metody asertywności były tylko jednymi z wielu poruszanych kwestii.

Powrót na górę strony