Aktualności

Konferencja i podpisanie porozumienia z Centrum e-Zdrowia

Data publikacji 12.12.2024

Aby zrealizować rosnącą potrzebę cyberbezpieczeństwa w sektorze zdrowia, niezbędne są: współpraca, wsparcie i wiedza. Te trzy elementy zbudowały fundament tegorocznej konferencji „Perspektywy e-zdrowia”, zorganizowanej 10 grudnia 2024 roku przez Centrum e-Zdrowia, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. W konferencji wziął udział komendant CBZC nadinsp. Adam Cieślak, który także podpisał porozumienie.

Tematem przewodnim tegorocznych, szóstych już „Perspektyw e-zdrowia” stały się „wyzwania dla systemu ochrony zdrowia w dobie cyberzagrożeń”. Chęć zmierzenia się z tymi wyzwaniami zgromadziła ponad 150 prelegentów i gości, którzy uczestniczyli w wystąpieniach, debatach i warsztatach poświęconych cyberbezpieczeństwu. Równocześnie ponad 500 osób śledziło transmisję online z wydarzenia. Po części wspólnej uczestnicy podzielili się na dwie grupy, dla których realizowane były niezależne programy: kierownictwo placówek ochrony zdrowia oraz eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, którzy chronią placówki prowadzące działalność leczniczą.

Poziom cyfryzacji polskiego systemu ochrony zdrowia oceniany jest bardzo wysoko, zresztą w tegorocznym badaniu Unii Europejskiej zajęliśmy pod tym względem piąte miejsce na 27 badanych państw. Jednak pogłębienie cyfryzacji e-zdrowia oznacza nie tylko wzrost korzyści, ale również wzrost zagrożeń, związanych z bezpieczeństwem danych medycznych oraz niezakłóconym funkcjonowaniem systemów, usług czy narzędzi medycznych. Właśnie dlatego skupienie tegorocznej konferencji na tematyce cyberbezpieczeństwa uznaliśmy za niezwykle istotne – podkreślał w czasie otwarcia konferencji Wojciech Demediuk, Dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Cyberbezpieczeństwo to wsparcie

Rola zespołu CSIRT CeZ zwiększa się nie tylko w kontekście rosnącej liczby zagrożeń czy ze względu na potrzeby sektora ochrony zdrowia. To także wynik najnowszych europejskich i polskich aktów prawnych, takich jak dyrektywa NIS 2 i przygotowywana nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W ramach tych zmian podniesione jest znaczenie CSIRT-ów sektorowych, takich jak CSIRT CeZ, przy równoczesnym zachowaniu trzech zespołów CSIRT poziomu krajowego: CSIRT NASK, CSIRT MON i CSIRT GOV.

Wyzwania, z jakimi mierzy się zespół CSIRT działający w sektorze ochrony zdrowia, są dość szczególne. Nie tylko rośnie liczba i złożoność cyberataków, ale równocześnie wiele podmiotów z tego sektora nie jest wystarczająco dobrze przygotowana na radzenie sobie z incydentami bezpieczeństwa. Na dodatek to właśnie w ochronie zdrowia przetwarzane są ogromne ilości danych wrażliwych, a skutecznie przeprowadzone ataki mogą mieć katastrofalne skutki dla zdrowia, a nawet życia wielu osób – tłumaczył w trakcie „Perspektyw e-zdrowia” Tomasz Jeruzalski, Dyrektor Pionu Eksploatacji Systemów Teleinformatycznych Centrum e-Zdrowia.

Cyberbezpieczeństwo to współpraca

Najważniejszym słowem-kluczem do cyberbezpieczeństwa, wielokrotnie przywoływanym podczas „Perspektyw e-zdrowia”, była współpraca. Zaproszeni prelegenci i goście podkreślali, że droga do poprawy poziomu bezpieczeństwa cyfrowego wiedzie przez sprawniejszą komunikację, wcześniejsze wzajemne ostrzeganie, lepszą wymianę informacji, wiedzy oraz łączone działania operacyjne i edukacyjne.

Współpraca między Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości a Centrum e-Zdrowa ma miejsce na wielu polach. Często komunikujemy się w sytuacji, gdy przestępstwo już zostało popełnione, np. wyciekły dane. Ale współpracujemy także prewencyjnie, przekazując sobie informacje przydatne do uszczelnienia systemu i zapobiegania przestępstwom – mówił na „Perspektywach e-zdrowia” nadinsp. Adam Cieślak, Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Widocznym znakiem kluczowej roli współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa było uroczyste podpisanie trzech porozumień o współpracy między Centrum e-Zdrowia a Państwowym Instytutem Badawczym NASK, Centrum e-Zdrowia a Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Centrum e-Zdrowia a Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości.

Link do komunikatu Centrum e-Zdrowia.

Powrót na górę strony