„Spotkanie grupy zadaniowej Unii Europejskiej ds. cyberprzestępczości”
Europejscy szefowie do walki z cyberprzestępczością po raz pierwszy spotkali się poza siedzibą Europolu - w głównej siedzibie Policji Kryminalnej (Policia Judiciaria) w Lizbonie, gdzie analizowano Cyberprzestępczość. Portugalia jako członek zarządu European Union Cybercrime Task Force (EUCTF), przez dwa dni (10 i 11 grudnia) była gospodarzem spotkania.
W dwudniowym spotkaniu wzięło udział około 40 przedstawicieli różnych państw członkowskich, w tym reprezentant Polski – Zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Bartosz Furgała. Znaczna część spotkania poświęcona była dobrym praktykom oraz algorytmom zabezpieczania i analizy kryptowalut, ale też była to okazja do przeanalizowania zjawiska, ustalenia stanowisk i potencjalnych wspólnych standardów działania w walce z tego typu przestępczością.
W 2010 roku Europol wraz z Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE utworzył Unijną Grupę Zadaniową ds. Cyberprzestępczości (EU Cybercrime Taskforce – EUCTF). Członkami EUCTF są szefowie krajowych jednostek ds. cyberprzestępczości z różnych państw członkowskich, a także przedstawiciele Europolu, Komisji Europejskiej i CEPOL-u.
EUCTF to sieć oparta na zaufaniu, której przedstawiciele spotykają się dwa razy w roku stanowiąc forum dla szefów unijnych jednostek ds. cyberprzestępczości i krajów stowarzyszonych (Dania, Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania), wraz z EUROPOLEM, CEPOLEM, EUROJUSTEM i DG HOME do zidentyfikowania, omówienia i ustalenia priorytetów kluczowych wyzwań i działań w walce z cyberprzestępczością.
Misją EUCTF jest rozwijanie i promowanie zharmonizowanego podejścia w Unii Europejskiej do przestępczego niewłaściwego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz walki z cyberprzestępczością. EUCTF działa na rzecz uczynienia cyberprzestrzeni bezpiecznym miejscem dla obywateli, organizacji, przedsiębiorstw i rządów UE, w którym mogą przeprowadzać transakcje biznesowe, oraz nad tym, aby UE stała się wrogim środowiskiem dla cyberprzestępców. Ma także na celu pomoc EUROPOLowi i państwom członkowskim w opracowywaniu i dostosowywaniu priorytetów UE w walce z cyberprzestępczością.
Źródła:
https://www.facebook.com/share/p/19o51sFaHs/?mibextid=wwXlfc
https://x.com/pjudiciaria/status/1867150132900397226?s=46