Aktualności

Cyberbezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

Data publikacji 31.01.2025

30 stycznia w XIV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu odbyła się konferencja pt. „Możliwości i zagrożenia - problematyka bezpieczeństwa w sieci” poświęcona jednemu z najważniejszych tematów współczesnego świata – cyberbezpieczeństwa. Aula szkoły stała się miejscem spotkania ekspertów, przedstawicieli służb oraz uczniów, którzy wspólnie debatowali nad zagrożeniami cyfrowymi i metodami ich zwalczania.

Z autorytetami o zagrożeniach w sieci

W konferencji wziął udział Zastępca Komendanta CZBC insp. Michał Pudło oraz Naczelnik Zarządu we Wrocławiu CBZC młodszy inspektor Maciej Bojczuk. Swoją obecnością zaszczycili również Zastępca Wojewody Dolnośląskiego Piotr Sebastian Kozdrowicki oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek. Podczas inauguracyjnej części spotkania podkreślano, że edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest kluczowa dla ochrony zarówno indywidualnych użytkowników sieci, jak i całego społeczeństwa.

Komendant wśród młodzieży

Najbardziej dynamicznym i angażującym momentem konferencji było spontaniczne wystąpienie zastępcy Komendanta CBZC insp. Michała Pudło, który rozpoczął otwartą rozmowę z młodzieżą. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania związane z cyberbezpieczeństwem, a inspirująca wymiana zdań pokazała ich dużą wiedzę i świadomość na temat zagrożeń w sieci.

Dawno nie widziałam tak aktywnego spotkania z młodzieżą” podkreśliła w rozmowie Kierownik Zespółu Kształcenia i Wychowania z Komendy OHP we Wrocławiu Monika Skrzydło. „Nasza młodzież jest pozytywnie zaskoczona, że Komendant Policji jest tak blisko ich świata. Nie jest to człowiek zamknięty w gabinecie, oderwany od rzeczywistości, lecz ktoś, kto rozumie ich wyzwania, sposób myślenia i cyfrową codzienność. Jego wiedza i otwartość sprawiły, że młodzież poczuła się wysłuchana i zrozumiana”.

Deepfake, Telegram i psychomanipulacja – cyfrowe pułapki

Eksperci podczas prelekcji przybliżyli uczestnikom najnowsze zagrożenia w cyberprzestrzeni. Nadkomisarz Tomasz Ladra z CBZC omówił zjawisko deepfake i sposoby jego wykrywania. Z kolei Bartosz Orawiec – Dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we Wrocławiu, skupił się na roli komunikatora Telegram w kontekście bezpieczeństwa publicznego. Ważnym punktem programu była także prelekcja dr Dariusza Sielickiego z Uniwersytetu Wrocławskiego dotycząca psychomanipulacji w erze cyfrowej.

Bezpieczne zakupy i cyberświadomość – klucz do ochrony w sieci

Podczas konferencji nie zabrakło również praktycznych wskazówek dla codziennych użytkowników Internetu. Koordynator ds. bezpieczeństwa Grupy OLX – Maurycy Miękisiak zaprezentował mechanizmy ochrony przed cyberoszustami, podkreślając, że to świadomość internautów stanowi pierwszą linię obrony. Natomiast Koordynator ds. bezpieczeństwa Grupy Allegro – Mariusz Tokarski zwrócił uwagę na zagrożenia związane z zakupami online i na sposoby ich unikania.

Współpraca szkół i aktywność uczniów

Konferencja zgromadziła nie tylko uczniów XIV LO, ale również młodzież ze szkół partnerskich – I LO w Wałbrzychu, Zespołu Szkół Teleinformatycznych we Wrocławiu oraz Akademickiego LO przy Politechnice Wrocławskiej. Byli to uczniowie klas o profilach związanych z informatyką, co przełożyło się na niezwykle merytoryczne pytania i świadome podejście do tematu, łącznie było to około 250 uczniów.

Podsumowanie i otwarta dyskusja

Konferencja zakończyła się ożywioną dyskusją, podczas której uczestnicy mieli okazję zadawać pytania ekspertom i wymieniać się spostrzeżeniami. Wszyscy zgodnie podkreślali, że tego typu wydarzenia są niezwykle ważne i potrzebne dla budowania świadomości cyfrowej – zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych.

Organizatorzy konferencji zapowiedzieli kolejne edycje i rozszerzenie tematyki o nowe zagrożenia pojawiające się w dynamicznie zmieniającym się świecie cyberprzestępczości.

Powrót na górę strony