Profilaktycznie z policjantami CBZC z Białegostoku i Lublina
CBZC stawia na profilaktykę, czyli edukowanie i uświadamianie o zagrożeniach w sieci. Świadome korzystanie z Internetu, zmniejsza ryzyko stania się ofiarą cyberoszustów.
Poruszając się w cyberprzestrzeni należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. O tych zasadach i o zagrożeniach w sieci mówili policjanci CBZC z Białegostoku i Lublina. Warto pamiętać, że nawet najlepsze, najbardziej skomplikowane zabezpieczenia nie ochronią nas przed oszustami, jeśli sami popełnimy błąd. To właśnie czynnik ludzki jest tym najsłabszym ogniwem w systemie cyberbezpieczeństwa.
Policjanci Wydziału w Białymstoku CBZC przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z uczniami szkoły średniej I Liceum Ogólnokształcącego Im. Adama Mickiewicza w Kolnie.
Podczas prelekcji funkcjonariusze omówili obszerną prezentację multimedialną, która zawierała najistotniejsze zagadnienia dotyczące zagrożeń w sieci i zasady cyberhigieny. Ponadto poruszyli aspekty dotyczące służby w CBZC oraz poszczególne etapy rekrutacji.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji we Włodawie zorganizowali debatę społeczną pn. „Stop oszustom – nie dajmy się oszukać w sieci”, której jednym z prelegentów była policjantka z Zarządu w Lublinie CBZC.
Policjanci debatowali wspólnie z mieszkańcami Włodawy o cyberzagrożeniach oraz o metodach działania oszustów. W spotkaniu uczestniczyła kadra kierownicza jednostki, władze samorządowe, przedstawiciele urzędów, a także seniorzy i lokalna społeczność. Funkcjonariuszka CBZC omówiła zagadnienia dotyczące zagrożeń w sieci, a także przestępstwa internetowe. Zwróciła też uwagę na bardzo ważny aspekt stosowania silnych haseł i metody ich przechowywania oraz na działanie deepfaków oraz dezinformacji w sieci.
Edukacja i świadomość o cyberzagrożeniach ma znaczenie
i wpływa na bezpieczeństwo użytkowników sieci,
dlatego warto się edukować.