Podnoszenie świadomości o cyberzagrożeniach - tematami spotkań z młodzieżą
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestepczości kontynuują cykl spotkań z młodzieżą aby podnosić ich świadomość na temat aktualnych zagrożeń w wirtualnym świecie. Prelekcje odbyły się w Białymstoku, Krakowie, Bochni i Gnieźnie.
W ramach prowadzonych działań w zakresie profilaktyki oraz zawartego porozumienia z Zespołem Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego ul. 1000-lecia Państwa Polskiego 14 w Białymstoku oraz Wydziałem w Białymstoku CBZC w dniach 27-28 lutego odbyły się spotkania z udziałem przedstawicieli CBZC (Wydział w Białymstoku) oraz z uczniami V klas o profilu informatycznym.
Spotkanie z młodzieżą miało formę zajęć w pracowniach informatycznych szkoły w postaci laboratorium/warsztatów dot. informatyki śledczej w praktyce. Zajęcia przeprowadzono przy użyciu dwóch platform szkoleniowych, przygotowanych przez przedstawiciela Wydziału w Białymstoku CBZC. Uczniowie mogli wykazać się znajomością programów i systemów informatycznych. Zwrócono uwagę na zasady obowiązujące przy obsłudze przygotowanego na potrzeby szkoleniowe materiału dowodowego w postaci danych cyfrowych zapisanych np. na nośniku pendrive. Zajęcia zakończono wyróżnieniem najlepszego ucznia z każdej grupy klasowej za osiągnięcie najwyższego wyniku uzyskanego w trakcie ćwiczeń.
W ramach koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego, 27 lutego, w Departamencie Cyfryzacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, miała miejsce konferencja, w której udział wzięli partnerzy koalicji w tym policjanci Wydziału w Białymstoku CBZC. Podczas konferencji poruszono tematy związane z zagrożeniami w sieci Internet, omówiono typy wybranych oszustw oraz technik ich popełniania.
Funkcjonariusze z Zarządu w Krakowie CBZC, przeprowadzili serię spotkań z uczniami klas 5 i ich nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej im Św. Joanny Beretty Milli w Krakowie, oraz z uczniami klas 1-4 liceum i technikum branżowego Zespołu Szkół nr 1 w Bochni.
W trakcie spotkań z młodzieżą pod hasłem: „Internet. Co za dużo to niezdrowo…”, poruszana była tematyka związana z wykorzystaniem wizerunku osoby, upublicznianiem tajemnic oraz odpowiedzialnością prawną za czyny popełnione z wykorzystaniem sieci internetowej lub sieci komputerowych. W trakcie sześciu spotkań udział wzięło ponad 500 uczniów oraz 25 nauczycieli i psychologów.
20 lutego miała miejsce konferencja "Makroekonomia i cyberzagrożenia" organizowana przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, KPP Gniezno, PKO BP Oddział Gniezno, pod patronatem Urzędu Miasta Gniezna i Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Podczas konferencji funkcjonariusz Zarządu w Poznaniu CBZC wygłosił wykład nt. cyberataków - Ransomware, DDOS, zapobiegania oraz postępowania po wykryciu takiego ataku i kluczowych informacji dla Policji. Omówiono główne zagrożenia użytkowników sieci, systemów bankowości elektronicznej - phishing, spoofing oraz oszustwa inwestycyjne.