Aktualności

Spotkanie Komendanta Głównego Policji z polskimi funkcjonariuszami w siedzibie Europolu

Data publikacji 18.03.2025

Wczoraj, w przeddzień odbywającego się w dniach 18-19 marca br. posiedzenia Zarządu Europolu, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń spotkał się ze społecznością polską, w tym z przedstawicielami Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu (PBŁ) reprezentującymi m.in. Policję, Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową Ministerstwa Finansów.

W spotkaniu obecni byli także funkcjonariusze polskich organów ścigania oddelegowani do Europolu oraz emerytowani funkcjonariusze zatrudnieni w tej instytucji jako analitycy i specjaliści. W trakcie rozmowy poruszono wątki m.in. bieżącej współpracy i zadań realizowanych przez polską społeczność.

Polacy w Europolu

W polskim Biurze Łącznikowym przy Europolu pełni służbę obecnie 9 oficerów łącznikowych, w tym 6 funkcjonariuszy Policji, ale również funkcjonariusze innych polskich organów ścigania, w tym Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej Ministerstwa Finansów.

Jednym z oficerów łącznikowych jest asp. szt. Łukasz Matysiak, funkcjonariusz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który jednocześnie jest członkiem grupy zadaniowej J-CAT.

Wspólna Grupa Zadaniowa ds. Cyberprzestępczości J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce)  została powołana w 2014 r. przy Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości EC3, które funkcjonuje w ramach Europolu. Grupa została powołana w celu wsparcia zwalczania cyberprzestępczości na terenie Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Reprezentowana jest przez Oficerów Łącznikowych ds. cyberprzestępczości 11 Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Rumunia, Polska, Szwecja, Dania i Hiszpania) oraz 7 państw spoza UE (Australia, Kanada, Kolumbia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone Ameryki – reprezentowane przez 4 służby).

Celem Grupy jest rozwijanie współpracy operacyjnej w obszarze zwalczania cyberprzestępczości, m.in. poprzez selekcję i priorytetyzację spraw operacyjnych, a następnie ich wspólną realizację. Obszar zainteresowania J-CAT obejmuje cyberprzestępstwa, przestępstwa finansowe z wykorzystaniem środków elektronicznych, a także przestępstwa związane z rozpowszechnianiem on-line treści pornograficznych z udziałem dzieci w tym w Darknecie.

Ponadto, na podstawie kontraktów, w Europolu zatrudnionych jest łącznie 12 funkcjonariuszy. Funkcjonariusze polskich organów ścigania oddelegowani do Europolu oraz emerytowani funkcjonariusze zatrudnieni w Europolu, zajmują się analizą zagrożeń i trendów w przestępczości oraz wspierają międzynarodowe śledztwa w ramach mandatu Europolu. Śledztwa te dotyczą w szczególności przestępczości narkotykowej, fałszowania obcych walut (w tym euro) i podrabiania dokumentów, przestępstw o charakterze pedofilskim, nielegalnej migracji i handlu ludźmi oraz zbrodni wojennych.

W dobie współczesnych zagrożeń i transgranicznego charakteru przestępczości, funkcjonariusze i pracownicy realizujący zadania w ramach Europolu, odgrywają kluczową rolę we współpracy pomiędzy partnerami zagranicznymi, co skutecznie przyczynia się do zwalczania przestępczości międzynarodowej.

Podkreślenia wymaga fakt, że Europol to swoiste centrum wymiany i zarządzania informacjami, a strona polska ma swojego przedstawiciela, który kieruje jednostką odpowiedzialną za strategię zarządzania informacją w Europolu.

 

Powrót na górę strony