CBZC uświadamia seniorów o zagrożeniach w sieci
Edukacja seniorów na temat oszustw w sieci i dezinformacji jest kluczowa, by chronić ich przed zagrożeniami w cyfrowym świecie. W czasach, gdy manipulacje informacyjne i fake newsy stają się coraz powszechniejsze, wiedza o tym, jak rozpoznać fałszywe informacje, pozwala seniorom podejmować świadome decyzje, unikać oszustw i chronić swoje dane. Uczy ich także krytycznego myślenia i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, co zwiększa ich bezpieczeństwo podczas codziennego poruszania się w cyberprzestrzeni.
26 marca 2025 roku w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze odbyła się debata społeczna pt. „Cyfrowy świat, realne zagrożenia: Jak chronić seniorów przed oszustami online?”. W spotkaniu, skierowanym głównie do seniorów, wzięli udział przedstawiciele różnych podmiotów, w tym policjantka z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, która w swoim wystąpieniu szczególną uwagę poświęcił tematyce dezinformacji oraz fake newsów. W dobie cyfryzacji i dynamicznych zmian technologicznych, edukacja seniorów jest niezwykle ważna, aby mogli oni bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie.
„Współczesne technologie stwarzają wiele korzyści, ale również niosą ze sobą ryzyko. Seniorzy, którzy coraz częściej korzystają z Internetu, są szczególnie narażeni na dezinformację, której celem jest wprowadzenie ich w błąd lub wyłudzenie pieniędzy. Naszym celem było przekazanie im wiedzy, jak rozpoznać fake newsy i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie” – mówi przedstawicielka CBZC.
Dzięki takim spotkaniom, możliwa jest nie tylko edukacja, ale również zacieśnianie współpracy pomiędzy Policją a lokalną społecznością, co w efekcie prowadzi do poprawy bezpieczeństwa w Internecie.
„Dialog z seniorami jest kluczowy, aby w pełni zrozumieli zagrożenia, które mogą spotkać ich w sieci. Cieszymy się, że coraz więcej osób chce się dowiedzieć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w cyfrowym świecie” – podsumowała przedstawicielka CBZC.