Aktualności

„Bezpieczni w Internecie” – konferencja o cyberzagrożeniach i cyfrowej odpowiedzialności

Data publikacji 31.03.2025

27 marca 2025 roku w reprezentacyjnej Sali Marmurowej zabytkowego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Bezpieczni w Internecie” – wydarzenie poświęcone aktualnym wyzwaniom w obszarze cyberbezpieczeństwa seniorów, zorganizowane przy ścisłej współpracy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis”.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali wspólnie: Adam Zaczkowski I Wicewojewoda Śląski, nadkom. Arkadiusz Wydrych Naczelnik Zarządu w Katowicach CBZC oraz Anna Jaśkowska Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Polityki Senioralnej. W swoich wystąpieniach podkreślili oni znaczenie współpracy służb i instytucji w przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom oraz potrzebę systematycznego budowania świadomości społecznej – zwłaszcza wśród seniorów, którzy coraz częściej stają się celem działań cyberoszustów.

W gronie prelegentów znalazł się aspirant Adam Bosoń z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który zaprezentował praktyczne sposoby przeciwdziałania oszustwom internetowym w wystąpieniu pt. „Jak nie dać się oszukać w Internecie”. Aleksandra Kruszyńska, Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, omówiła psychologiczne i społeczne mechanizmy, które sprawiają, że niektóre osoby – w szczególności starsze – częściej padają ofiarą cyberprzestępców, o czym mówiła w prelekcji „Kto najczęściej ulega cyberprzestępcom”. Z kolei dr hab. n. med. Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedstawił temat „Nasze zdrowie, a dezinformacja w Internecie”, analizując wpływ fałszywych informacji na zdrowie publiczne oraz postawy społeczne, zwłaszcza w kontekście seniorów.

Wystąpienia koncentrowały się na rosnącej aktywności cyberprzestępców, metodach zabezpieczania danych osobowych, ochronie przed phishingiem, a także na roli edukacji w profilaktyce zagrożeń cyfrowych. Podkreślano też znaczenie czujności, krytycznego myślenia i odpowiedzialnych zachowań w sieci. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości aktywnie uczestniczy w tego typu inicjatywach, konsekwentnie realizując swoje zadania w zakresie zwalczania cyberprzestępczości oraz promowania odpowiedzialnych postaw cyfrowych – zarówno wśród młodszych, jak i starszych użytkowników Internetu.

 

Powrót na górę strony