Cyberświat wciąga młodych ludzi
W cyberprzestrzeni uczymy się, poznajemy nowe osoby, dzielimy się swoimi pasjami, a czasem nawet problemami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym cyfrowym gąszczu czai się kilka pułapek, w które łatwo wpaść. Opisujemy ważne tematy, o których powinien wiedzieć każdy młody człowiek.
I – Widzisz hejt? Reaguj.
Cyberprzemoc to nie tylko „komentarz”, czy „zwykły żart”. To realna krzywda, która potrafi zniszczyć. Jeśli widzisz hejt – reaguj. Tak bardzo ważne jest, aby mieć po swojej stronie obrońcę, gdy ktoś nas atakuje. Czasem wystarczy słowo wsparcia. Jeden głos sprzeciwu może uratować kogoś poczucie własnej wartości. Milczenie tylko „dokarmia” oprawców. Warto pamiętać, że każdy może zgłosić niewłaściwy komentarz do administratora danego portalu.
II – Grooming – kiedy ktoś „za bardzo się stara”.
Nie każda miła osoba poznana w Internecie ma dobre intencje. Słysząc „jesteś wyjątkowa” albo „możesz mi zaufać” od osób poznanych w sieci, raczej nie możemy spodziewać się troski - to bardziej manipulacja.
Grooming to proces, w którym ktoś buduje zaufanie tylko po to, żeby je później wykorzystać. Jeśli jakakolwiek sytuacja zapala w głowie czerwoną lampkę, nie ignoruj tego. Porozmawiaj z kimś zaufanym i zapytaj, co o tym myśli. W emocjach możemy odebrać coś inaczej, niż jest w rzeczywistości. Lepiej być ostrożnym, niż zostać oszukanym.
III – Uzależnienie od świata wirtualnego.
Spędzamy godziny w cyberprzestrzeni – scrollujemy, gramy, wrzucamy posty. Ale gdy Internet staje się „całym naszym światem”, to znak, że coś tu nie gra.
Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę życie powinno ograniczać się tylko do świata wirtualnego? Czy tam chcesz zostać na zawsze? Niestety im dalej od świata rzeczywistego, tym trudniej do niego wrócić. Internet to przestrzeń, która nie daje wolności, tylko właśnie często ją zabiera. A przecież tyle ciekawych rzeczy czeka poza ekranem.
IV – Oversharing – nie wszystko musi być w Internecie.
Dzielimy się sobą w sieci. To w dzisiejszych czasach zupełnie naturalne. Ale czasem wrzucamy za dużo emocji, problemów i prywatnych historii. Zastanówmy się po co i dla kogo to robimy?
Część osób przeczyta udostępniony wpis, a nawet poświęci na to parę minut. Wszystko dobrze, dopóki ktoś nie skrytykuje i nie zrobi z tego sensacji, tematu do plotki, czy porównywania. My zostajemy sami z negatywnymi emocjami, a oni „idą” dalej. Takich osób nie obchodzą nasze emocje.
Cyberprzestrzeń nie musi być niebezpieczna, jeśli używasz jej świadomie.
Twoja prywatność, Twoje emocje, Twoje bezpieczeństwo – to wszystko ma znaczenie.
Klikaj z głową, reaguj z sercem, zastanów się zanim coś udostępnisz.
Film signal-2025-07-16-14-03-09-121.mp4
Pobierz plik signal-2025-07-16-14-03-09-121.mp4 (format mp4 - rozmiar 29.61 MB)