Aktualności

Funkcjonariusze CBZC rozbili 6-osobową grupę osób zaangażowaną w dokonanie szeregu oszustw internetowych

Data publikacji 15.11.2022

Straty wynoszące ponad 250 tys. zł poniósł jeden z międzynarodowych portali sprzedażowych z tytułu przestępczej działalności sześcioosobowej grupy osób, dokonującej w latach 2019-2020 szeregu oszustw internetowych. Grupę tę zatrzymali policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, której śledczy przedstawili w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie zarzuty karne.

Funkcjonariusze  Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziałów w Poznaniu, Lublinie, Krakowie oraz Kielcach w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie dokonali zatrzymania sześcioosobowej grupy osób dokonującej szeregu oszustw internetowych poprzez mechanizm fikcyjnego zwrotu zamówionych za pośrednictwem sieci Internet urządzeń elektronicznych.

Sprawa dotyczy grupy osób, która w latach 2019-2020 działając na terenie Polski, zajmowała się składaniem zamówień na sprzęt elektroniczny, wykorzystując przy tym nieprawdziwe dane osobowe i adresowe. Podejrzani stosowali metodę działania zwiazaną z wprowadzeniem w błąd internetowej platformy handlowej, umożliwiającą im otrzymywanie zarówno zamówionych produktów jak i zwrot wpłaconych środków pieniężnych. Z ustaleń śledczych wynika, że poprzez wyżej wymieniony mechanizm przestępczy, podejrzani osiągnęli korzyść majątkową, którą na ten moment oszacowano na kwotę przekraczającą 250 tys. zł. Nie jest wykluczone, że może ona wzrosnąć.

Na podstawie zebranych informacji policjanci CBZC przeprowadzili działania na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz wielkopolskiego zatrzymując 6 osób oraz zabezpieczając szereg urządzeń elektronicznych, karty sim oraz dokumentację bankową.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. dokonania szeregu oszustw poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu z czego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, a także podrabiania dokumentów.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na wystąpienie z wnioskiem o zastosowanie wobec pięciu zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

 • Policjanci z zatrzymanym mężczyzną
  Policjanci z zatrzymanym mężczyzną
 • Policjanci z zatrzymanym mężczyzną
  Policjanci z zatrzymanym mężczyzną
 • urządzenia elektroniczne, dokumenty zabezpieczone przez policjantów
  urządzenia elektroniczne, dokumenty zabezpieczone przez policjantów
 • urządzenia elektroniczne, dokumenty zabezpieczone przez policjantów
  urządzenia elektroniczne, dokumenty zabezpieczone przez policjantów
Powrót na górę strony