Zagrożenia w sieci
Rozmiar czcionki
-
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na podstawie prowadzonych spraw, zrealizowali film edukacyjno-informacyjny, który wyjaśnia na czym polega przestępstwo wyłudzania pieniędzy metodą „oszustwa nigeryjskiego”. Podstawowym zadaniem materiału edukacyjnego jest przekazanie wiedzy dotyczącej doświadczeń i wytłumaczenia zjawiska przestępstwa nigeryjskiego oraz wyjaśnienie skomplikowanych procesów psychologicznych wykorzystywanych przez przestępców. Film przedstawia konkretne treści i opisuje zjawisko przestępstw nigeryjskich na podstawie prawdziwych zdarzeń osoby pokrzywdzonej.
Dodano: 30.07.2024 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o kolejnej kampanii, która polega na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia.
Dodano: 26.02.2024 -
Od kilku lat oszuści podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i wysyłają do petentów fałszywe decyzje o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe, wzywające do wniesienia opłaty, oraz świadectwa ochronne.
Dodano: 17.08.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają.
Dodano: 29.06.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o kolejnej kampanii, która polega na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza.
Dodano: 10.05.2023 -
Przestępcy wysyłają wiadomości MMS z informacją o włączeniu usługi serwisu zdjęć erotycznych. Jest to oszustwo, które prowadzi do kradzieży naszych pieniędzy.
Dodano: 15.04.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni maile podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.
Dodano: 18.01.2023 -
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed połączeniami telefonicznymi, w których oszuści podszywają się pod pracownika banku lub inną osobę godną zaufania (np. pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, pracownika Związku Banków Polskich, czy policjanta).
Dodano: 11.01.2023 -
Mimo wielu akcji i kampanii informacyjnych związanych z przeciwdziałaniem zjawisku fałszywych inwestycji, nadal dochodzi do przypadków, w których wiele osób ulegając propozycji szybkiego i opłacalnego zysku finansowego zostaje oszukanych i traci oszczędności zgromadzone na kontach bankowych. Poniżej prezentujemy schemat działania przestępców oraz porady jak zachować się, jeśli doszło do przekazania danych do logowania do bankowości internetowej.
Dodano: 08.12.2022 -
Spoofing czyli fałszywe połączenia telefoniczne przestępców podszywających się pod banki lub inne instytucje zaufania publicznego takie jak Związek Banków Polskich, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, …! Uważaj na połączenia telefoniczne, w których oszuści podszywają się pod pracownika banku lub inną osobę godną zaufania (np. pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, pracownika Zespołu Bezpieczeństwa Banków w Związku Banków Polskich, czy policjanta). Podczas fałszywego połączenia na Twoim telefonie może wyświetlić się numer telefonu lub nazwa zaufanej instytucji.
Dodano: 07.12.2022