Aktualności
-
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wyspecjalizowani w zakresie zwalczania oszustw popełnianych z użyciem fałszywych platform inwestycyjnych, przeprowadzili szkolenie dla pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Dodano: 16.04.2025 -
14 kwietnia CBZC podpisało porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Elektrycznych im. Henryka Sucharskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Oznacza to, że zarówno nauczyciele jak i uczniowie będą mieli dostęp do szkoleń z udziałem funkcjonariuszy, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości. Edukacja wcale nie musi sprowadzać się do ogólnej wiedzy cytowanej z książek, ale może być przekazywana „od kuchni” – na konkretnych przykładach i sprawach oraz prawdziwych realizacjach i zagrożeniach.
Dodano: 16.04.2025 -
11 kwietnia 2025 roku przedstawiciele Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości aktywnie uczestniczyli w Dniu Bezpieczeństwa, zorganizowanym na Stadionie Zimowym ArcelorMittal Park w Sosnowcu. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do uczniów sosnowieckich szkół. Uczestniczenie w takim spotkaniu, to doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu z młodzieżą i promocji bezpiecznych zachowań w sieci oraz promowania służby w strukturach CBZC.
Dodano: 15.04.2025 -
Aspirant sztabowy Magdalena Maszer z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zajęła I miejsce w klasyfikacji ogólnej kobiet w Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich Policji, zorganizowanych w 100. rocznicę służby kobiet w Policji. Zawody, które odbyły się na strzelnicy „CWKS Legia Warszawa” w Rembertowie, honorowym patronatem objął m. in. Komendant Główny Policji. Była to doskonała okazja do integracji funkcjonariuszy Policji i służb mundurowych, a także popularyzacji dyscyplin strzeleckich.
Dodano: 15.04.2025 -
Policjanci Zarządu w Gdańsku CBZC podpisali porozumienie o współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Tego samego dnia funkcjonariusze wzięli udział w "II Regionalnych Targach Pracodawców 2025", podczas których prowadzili działania w zakresie profilaktyki oraz promowali zawód policjanta CBZC.
Dodano: 14.04.2025 -
W Warszawie odbyło się spotkanie krajowych punktów kontaktowych Europejskiej Sieci ENLETS. Przedstawiciele służb porządku publicznego z całej Europy debatowali nad przyszłością technologii wspierających bezpieczeństwo wewnętrzne i współpracę operacyjną. Wydarzenie to wpisuje się w kluczowe cele polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – wzmacnianie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz cyfrowa transformacja.
Dodano: 11.04.2025 -
Na początku kwietnia, policjantka z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadziła szkolenie dla funkcjonariuszy z lubelskiego garnizonu policji, którzy w swoich jednostkach zajmują się zagadnieniami z zakresu profilaktyki. W szkoleniu udział wzięło ponad 40 policjantów z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Lublinie, a także z komend powiatowych.
Dodano: 10.04.2025 -
Policjanci zatrzymali osoby, które produkowały zdjęcia i filmy przedstawiające seksualne wykorzystanie małoletnich, prowadziły fora pedofilskie oraz udostępniały zgromadzone materiały. W czasie, gdy Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, CBZC we współpracy z KGP zorganizowało międzynarodową operację „FEVER”. Zatrzymano łącznie 166 osób, w tym 98 w Polsce.
Dodano: 09.04.2025 -
Zakończył się cykl specjalistycznych szkoleń prowadzonych przez funkcjonariusza Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Od października, w prokuraturach na terenie województwa śląskiego, szkoleni byli prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz prokuratur okręgowych i rejonowych.
Dodano: 08.04.2025 -
Kryminalni z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej wraz z funkcjonariuszami wrocławskiego komisariatu kolejowego i Delegatury ABW we Wrocławiu od dłuższego czasu pracowali nad sprawą nielegalnego zatrzymywania pociągów na terenie stolicy Dolnego Śląska. Sprawca wykorzystując urządzenie radiowo-nadawcze, nadawał sygnał alarmowy do systemu radio-stop, tym samym powodując nagłe zatrzymanie pociągów przejeżdżających m.in. przez wrocławskie mosty kolejowe. Intensywne działania operacyjne i szczegółowa analiza zgromadzonych informacji, a także doskonała współpraca funkcjonariuszy wielu służb, m.in. ABW, SKW, CBZC, SOK-u, UKE, a także dolnośląskiej Policji, doprowadziły do zatrzymania przez funkcjonariuszy ABW na gorącym uczynku 57-latka odpowiedzialnego za ten nielegalny proceder. Decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.
Dodano: 08.04.2025