Aktualności
-
W odpowiedzi na dynamiczny rozwój cyberprzestępczości, a tym samym rosnące znaczenie dowodów cyfrowych w dniach 26-27 marca 2025 r. w Akademii Policji w Szczytnie zorganizowano konferencję „Cyberprzestępczość.3 – Technologie” (CP.3). Konferencja została zorganizowana we współpracy z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Akademią Marynarki Wojennej i Fundacją Przeciwdziałania Cyberprzestępczości. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął nadinsp. Adam Cieślak – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Partnerem wydarzenia była CYCLOPES – europejska sieć praktyków z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Dodano: 28.03.2025 -
W dniu 14 marca 2025 roku w Olsztynie miała miejsce wyjątkowa akcja charytatywna, zorganizowana przez Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Fundacją DKMS. Akcja została zorganizowana z myślą o 13-letnim Hubercie, synu policyjnego małżeństwa. Chłopiec walczy z poważną chorobą, o której niedawno dowiedzieli się jego rodzice. W takich momentach liczy się przede wszystkim wzajemne wsparcie i solidarność nas wszystkich.
Dodano: 28.03.2025 -
Edukacja seniorów na temat oszustw w sieci i dezinformacji jest kluczowa, by chronić ich przed zagrożeniami w cyfrowym świecie. W czasach, gdy manipulacje informacyjne i fake newsy stają się coraz powszechniejsze, wiedza o tym, jak rozpoznać fałszywe informacje, pozwala seniorom podejmować świadome decyzje, unikać oszustw i chronić swoje dane. Uczy ich także krytycznego myślenia i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, co zwiększa ich bezpieczeństwo podczas codziennego poruszania się w cyberprzestrzeni.
Dodano: 28.03.2025 -
W dniach 25 - 26 marca, w auli Komendy Głównej Policji odbyło się spotkanie przedstawicieli kadry kierowniczej organów ścigania zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości z Europy, Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklicznego programu „Leadership in Cyber” (LinCY) zainicjowanego przez Federalne Biuro Śledcze (FBI), a tegorocznym gospodarzem było Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Dodano: 27.03.2025 -
Rozbita grupa przestępcza, zatrzymane osoby, zabezpieczona elektronika oraz zajęte mienie na łączną kwotę 1,5 miliona złotych, to wyniki jednej z ostatnich realizacji policjantów CBZC.
Dodano: 27.03.2025 -
Funkcjonariusze Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim CBZC 25 marca br. uczestniczyli w Targach Pracy na Hali Widowiskowo-Sportowej w Międzyrzeczu organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Międzyrzeczu.
Dodano: 27.03.2025 -
25 marca br. Zarząd w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podpisał porozumienie o współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Inicjatywa podejmowania wspólnych działań związanych z bezpieczeństwem w sieci, to dobre wsparcie dla nauczycieli i pedagogów mierzących się z tą problematyką na co dzień w swojej pracy.
Dodano: 26.03.2025 -
Wyłoniliśmy już zwycięzców konkursu wiedzy informatycznej „Edukacja w służbie cyberbezpieczeństwa”. Sprawdzian z praktycznej wiedzy z cyberświata zorganizowali policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Uczniowie mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności przed fachowym jury składającym się z ekspertów biura. W eliminacjach wzięło udział kilkuset uczniów reprezentujących niemal 30 szkół z całej Opolszczyzny, a w finale rywalizowało 69 miłośników informatyki. Pytania nawiązywały do egzaminu, jaki prowadzony jest w ramach doboru do CBZC. W oczekiwaniu na wyniki, młodzież mogła wysłuchać prelekcji związanej właśnie z cyberbezpieczeństwem i możliwościami rozwoju zawodowego w służbie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Dodano: 26.03.2025 -
Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi - Dział ds. Cyberprzestępczości, dotyczące wyłudzenia od 992 osób kwoty ponad 1 mln 100 tys. zł., tytułem rzekomej zapłaty za niedostarczone towary oferowane w 20 fałszywych sklepach internetowych. Podejrzane o te przestępstwa dwie osoby, 34-letnia kobieta i jej 36-letni partner, usłyszały zarzuty wyłudzeń i prania pieniędzy. Z tej przestępczej działalności uczynili stałe źródło dochodu. Grożą im kary nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Dodano: 26.03.2025 -
Wczoraj funkcjonariusze z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podpisali porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. Umowę podpisał podinspektor Mariusz Pomorski Naczelnik Zarządu w Lublinie CBZC i Anna Wawruch-Lis Dyrektor ZSTK Lublin. Podpisanie porozumienia to ważny krok ku budowaniu bezpiecznej i świadomej społeczności szkolnej, która będzie lepiej przygotowana do wyzwań związanych z zapobieganiem cyberprzestępczości.
Dodano: 22.03.2025